Polska Izba Biznesowa we Włoszech CAPI 2020-2023: trzy lata dobrych rezultatów

Szanowni Państwo, drodzy Członkowie Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI,

z ogromną przyjemnością przedstawiamy rezultaty osiągnięte w 2023 roku przez naszą Izbę Biznesową, założoną 6.07.2020 w Bolonii z siedzibą przy Konsulacie Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej.

Z dumą podkreślamy, że nasza struktura skupia środowisko biznesowe i kulturalne Polaków i Włochów, którzy razem chcą współpracować na wielu polach. PIBW CAPI to też partner wielu międzynarodowych stowarzyszeń i organizacji, co daje możliwość większej synergii przy wspieraniu tak członków jak i organizacji eventów.

W ciągu trzech lat działalności podpisaliśmy ponad 25 porozumień o współpracy z federacjami, stowarzyszeniami i uniami przedsiębiorców z Miami, Warszawy, Lublina, Katowic i Krakowa. Rozpoczęliśmy też współpracᶒ m.in. z Warszawską Izbą Gospodarczą, Ente Nazionale Polacco di Turismo w Rzymie, z Izbą Przemysłowo Handlową w Krakowie, z Europejskim Klubem Kobiet Biznesu, z Fondazione Romualdo Del Bianco di Firenze.Staliśmy się cenionym partnerem tak dla instytucji polskich jak i zagranicznych, ale też wsparciem dla poszczególnych przedsiębiorców.

 W 2021i 2022 roku na Międzynarodowych Targach EIMA w Bolonii, gdzie na zaproszenie Ministerstwa Rozwoju, na konferencji przedstawialiśmy możliwości wejścia na rynek włoski i zorganizowaliśmy spotkania B2B.

Na największych targach kosmetycznych Cosmoprof Bolonia w 2022 roku organizowaliśmy dwie konferencje – dla polskich i włoskich specjalistów z sektora, jak i spotkania B2B, za tę działalność dostaliśmy list pochwalny tak z ministerstwa, jak i Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

W 2022 roku zorganizowaliśmy stoisko polskie na targach SANA w Bolonii, zapraszając do współpracy firmy z sektora tak spożywczego, jak i kosmetycznego. Zorganizowaliśmy FOCUS DAY POLONIA, na którym razem z zaproszonymi gośćmi prezentowaliśmy Polskę jako kraj nowoczesny, warty odwiedzenia i inwestowania.

W ostatnich latach byliśmy organizatorem wielu konferencji i webinarów online (np. Włoski i polski  rynek żywności – to trzeba wiedzieć, Mercato italiano e polacco dell’alimentare – questo bisogna sapere, a także poświęcony modzie Polsko-włoska współpraca w branży mody w obliczu światowego kryzysu gospodarczego czy SEKTOR  TRANSPORTOWY PL na terenie  IT FR  – TO TRZEBA WIEDZIEĆ czy też SEKTOR  NIERUCHOMOŚCI WE WŁOSZECH – CZAS NA INWESTYCJE) i uczestniczyliśmy w wydarzeniach on line jako eksperci i prelegenci (m.in. w zorganizowanym przez Santander Bank Szanse i wyzwania dla polskich eksporterów na rynku włoskim). Byliśmy obecni na Forum Gospodarczym Polonii Świata oraz II Ogólnopolskim Kongresie Kobiecej Przedsiębiorczości, na którym gościem specjalnym była Ewa Trzcińska, prezes PIBW CAPI. 18 czerwca 2021 na Gali rozdania nagród XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku mieliśmy przyjemność wręczyć nasze listy gratulacyjne zwycięzcom w kategorii Male Champion of Change, Maciejowi Hermanowi, LOTTE Wedel oraz Michałowi Mierzejewskiemu, Philip Morris International.

W styczniu 2023 r. w siedzibie Ambasady RP w Rzymie odbyło się spotkanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, która jest platformą porozumiewania się Ambasadora RP w Rzymie ze środowiskami polonijnymi we Włoszech w istotnych kwestiach.W spotkaniu wzięła udział Ewa Trzcińska, prezes PIBW CAPI

Piąte posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej we Włoszech – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

24 marca 2023 roku w Łodzi odbyło się wyjątkowe spotkanie – I Forum Kobiet. Patronat honorowy nad spotkaniem roztoczył Parlament Europejski, a udział w nim wzięły kobiety, które dbają o swój rozwój.

Organizatorka projektu, prezes zarządu Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu, wydawca i redaktor naczelna magazynów lifestylowych, Ilona Adamska zaprosiła Ewę Trzcińską, prezes CAPI PIBW, aby była gościem honorowym i wzięła udział w panelu poświęconym wypaleniu zawodowym:

– To jedna z takich inicjatyw, gdzie biorę udział z ogromna przyjemnością. Nie tylko uczę się czegoś nowego czy mogę podzielić się swoimi doświadczeniami, ale też nabieram dobrej energii, która zostaje ze mną na długo – powiedziała tuż po zakończeniu eventu Ewa Trzcińska, dodatkowo nagrodzona przez organizatorów jako INSPIRATORKA ROKU 2023.

Agnieszka Barbara Gorzkowska, wiceprezes PIBW CAPI wzięła udział w debacie poświęconej bardzo trudnemu problemowi jakim jest mobbing.

– Takie spotkania nie tylko łączą i wspierają kobiety w biznesie, ale są także źródłem inspiracji do rozwoju osobistego i zawodowego. Było nam ogromnie miło móc uczestniczyć w Forum, na którym poruszano bardzo trudne, ale jak ważne dla nas tematy. Mam nadzieję, że to tylko początek wspólnych działań w tym kierunku.

I Forum Kobiet w Łodzi – wydarzenie, które nasza Izba objęła patronatem – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

Nasza Izba, członek Polchambers miała zaszczyt w 2023 roku zaprezentować się na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. 11 tys. uczestników stacjonarnych i 7 tys. śledzących debaty online, ponad 1200 prelegentów i prawie 170 sesji tematycznych, 235. partnerów i sponsorów oraz 650. przedstawicieli mediów – to dane o zakończonym 26 kwietnia 2023 XV Europejskim Kongresie Gospodarczym, na którym jedną z prelegentek była Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech.

XV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach – rozmowy o odporności gospodarki na czynniki zewnętrzne i o kierunkach rozwoju z udziałem prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

Polscy producenci kosmetyków są od lat cenionymi partnerami włoskich firm i obopólna współpraca prężnie się rozwija, co zdecydowanie przekłada się na dużą obecność polskich marek na targach Cosmoprof w Bolonii – największych targach tej branży we Włoszech i zarazem jedną z najbardziej prestiżowych ekspozycji przemysłu kosmetycznego na świecie. Od lat nasza Izba aktywnie wspiera tę branżę, co dostało docenione tak przez związki branżowe czy ministerstwo, ale też Wiadomości Kosmetyczne:

Ewa Trzcińska, Polska Izba Biznesowa we Włoszech: Jak wprowadzić polskie kosmetyki na rynek włoski? [Beauty Rozmowy Wiadomości Kosmetycznych] (wiadomoscikosmetyczne.pl)

Nasza Izba zaczęła współpracę w roku 2023 z Confindustria Emilia -Romagna. Odbyło się kilka roboczych spotkań z Rocco Marcuccio, przedstawicielem Confindustrii Emilia-Romania ds. internacjonalizacji.

Obie strony podkreślają, że jest wiele wspólnych obszarów do działania, tym bardziej że region, którego stolicą jest Bolonia jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych w Italii i nastawionych na eksport, ale też import wielu produktów, których Polska może stać się dostawcą.

Polska Izba Biznesowa we Włoszech rozpoczyna współpracę z Confindustria Emilia -Romagna – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

Dużym sukcesem zakończyła się dla naszej Izby 30. edycja Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® wraz z Targami Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD® i Targami Wina ENOEXPO®.. Za sprawą naszej Izby polscy przedstawiciele rynku HoReCa mieli możliwość spróbowania niezwykłych sycylijskich niszowych olei czy gorgonzoli a także trunków z wodą z Morza Śródziemnego.

– Pokazanie jednego z sycylijskich skarbów, czyli oleju extra vergine przyciągnęło tylu zainteresowanych, których włoscy wystawcy uczyli smakować produkt, ku obopólnemu zadowoleniu, że już planujemy z naszym partnerem, firmą Smart Iting przyszłoroczną edycję. Przywieziemy firmy z Sycylii z różnymi niszowymi produktami, o których będziemy chcieli opowiedzieć polskim firmom – powiedziała tuż po zakończeniu targów Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI

Nasza Izba zaprezentowała Italię także na konferencji Focus Day Italia, na której przedstawiono nie tylko wybrane argumenty dotyczące włoskiego rynku czy prawodawstwa, ale też można było degustować włoską gorgonzolę firmy Si Invernizzi, skosztować 6 różnych olejów firm zrzeszonych w Instytucie IRVO (Az. Agr. Fisicaro Sebastiana – Frantoio Galioto, Az. Agr. Lo Grasso Francesco, Tenuta Arena SS Agricola, Frantoio Oleario Gaspare Sarullo, Az. Agr. Tramontana Rosario, Az. Agr. Ventura Vincenzo), zawsze tłoczonych na zimno czy też wyrobów alkoholowych firmy Aquamaris, do produkcji których wykorzystuje się wodę z Morza Śródziemnego.

Targi w Krakowie zakończone sukcesem – Silna reprezentacja włoska na GASTROFOOD i ENOEXPO – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

O tym evencie ukazało się ponad 200 informacji, gdzie była mowa o naszej Izbie.

   Staramy się bardzo, aby nie tylko promować polską markę we Włoszech, czy włoskie najlepsze produkty w Polsce, ale też wspierać w sposób praktyczny poszczególne przedsiębiorstwa. Tylko w ostatnim roku udzieliliśmy ponad 500 porad, zorganizowaliśmy prawie 250 spotkań online ze specjalistami. Z usług naszych specjalistów skorzystały dziesiątki firm tak polskich jak i włoskich. Mamy nasz Polish Desk we Włoszech, ale i w Polsce specjalistów pracujących dla włoskich firm. Wspieramy w negocjacjach, weryfikujemy umowy i sprawdzamy partnerów, ale też zapewniamy profesjonalne tłumaczenia tak ustne jak i pisemne.

Nie skupiamy się tylko na problematyce biznesowej, ale staramy się również być aktywnymi na innych polach. Bierzemy udział w różnych akcjach społecznych czy edukacyjnych, które uznajemy za wartościowe. Naszymi partnerami medialnymi są np. portal Polacy we Włoszech czy Food Fakty, ale współpracujemy z Rzeczpospolitą i innymi wydawnictwami.

Kilka przykładów:

Jak “Lokalna półka” działa we Włoszech – rp.pl

Włosi są bardzo przywiązani do żywności Made in Italy – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

Podatki przy zakupie nieruchomości we Włoszech – nasi eksperci radzą na łamach Rzeczpospolitej – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

Z jakimi podatkami musimy się liczyć przy zakupie nieruchomości we Włoszech – rp.pl

Co zrobić, żeby kupić nieruchomość we Włoszech – porady prawne – rp.pl

   Nasi przedstawiciele zapraszani są na rozmaite konferencje czy do udziału w różnych projektach. Poniżej kilka przykładów:

– O tym, jak ważne są samorozwój i bycie autentyczną w biznesie, jak radzić sobie z kryzysami i życiowymi lekcjami oraz jaki stosunek do pieniędzy mają kobiety, które odnoszą sukces przeczytacie w najnowszym e-booku Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu. Kilkanaście kobiet, w tym Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech odpowiadają na pytania Ilony Adamskiej.

Dr Irena Eris, Ewa Trzcińska, Teresa Rosati, Katarzyna Miller, Ewelina Salwuk-Marko szczerze i spontanicznie opowiadają, jak zrozumiały, co jest dla nich ważne, czym jest dla nich autentyczność czy jaki mają stosunek do pieniędzy.

Diamenty Kobiecego Biznesu – kobiety, którymi warto się inspirować – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

-Konkurs Osobowość Polonijna roku im. Edyty Felsztyńskiej staje się wydarzeniem, na które czeka Polonia na całym świecie. Pierwsza edycja odbyła się całkowicie online, druga zakończyła się wspaniała Galą w Domu Polskim w Rzymie – pisaliśmy o tym II edycja konkursu Osobowość Polonijna – statuetki i wyróżnienia rozdane – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

Edycja 2024 roku właśnie się zaczyna, a w składzie Kapituły Konkursu powołanej przez Organizatorów po raz kolejny ( dwa lata z rzędu jako przewodnicząca) będzie Ewa Trzcińska, obok niej  Magdalena Pinkwart – dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza, Urszula Stefańska Andreini – przewodnicząca Związku Polaków we Włoszech,Aleksandra Seghi – współredaktor portalu Polacy we Włoszech, Dr Adrianna Tomczak – doktor nauk społecznych, specjalistka do spraw social media, Wojciech Ziemniak – wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Emigracji w Senacie RP, Jacek Harasimowicz – radca prawny Kancelaria Prawa Polonii,– Halina Bieda – członek Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności za Granicą, członek Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Na 2024 rok przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń biznesowych, który stale poszerzamy uwzględniając Wasze propozycje – członków naszej Izby jak i struktur, z którymi współpracujemy.

Zapraszamy do kontaktu, do jeszcze ściślejszej współpracy oraz potwierdzenia bycia członkiem naszej Izby także w tym roku. Z Wami na pokładzie możemy więcej!

Zarząd CAPI/PIBW