II edycja konkursu Osobowość Polonijna – statuetki i wyróżnienia rozdane

Na uroczystej gali w Domu Polskim w Rzymie w sobotnie popołudnie, 22 października wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie imienia Edyty Felsztyńskiej, skierowanym do środowisk polonijnych na całym świecie. Nasza Izba już drugi rok jest patronem imprezy, a Ewa Trzcińska, prezes  CAPI wchodzi w skład Kapituły

W tym roku wydarzenie odbyło się  pierwszy raz  na żywo. Statuetki odebrali też laureaci z poprzedniego roku. Organizatorki konkursu Bożena Krasoń i Ursula Golda, działaczki polonijne z Włoch, które rozpoczęły swoją charytatywną działalność w marcu 2020 r. od Spotkań Polonijnych (rozmów z rozsianymi po świecie Polakami przeprowadzanymi na żywo na FB) zrealizowały niesamowity projekt. Postanowiły zorganizować konkurs premiujący działalność polonijną na świecie i ustanowiły nagrodę Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej, która w wieku 45 lat przegrała walkę z rakiem. Jednak wcześniej zdążyła doskonale dać się poznać jako niezwykłe wsparcie dla Polonii. Współzałożycielka stowarzyszenia INSIEME  z niespożytą energią pomagała przybyłym do Włoch na emigrację Polakom. Jej mottem były słowa ” jak my sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże” a marzeniem było zjednoczyć całą Polonię. Każde organizowane przez nią  spotkanie zaczynało się od zaśpiewania piosenki” Bo wszyscy Polacy to to jedna rodzina”.

Na Gali, która wywołała wiele wzruszeń, obecni byli przedstawiciele Polonii z całego świata, przedstawiciele polskiego Senatu w osobie Haliny Bieda oraz Sejmu w osobie Joanny Fabisiak oraz posłów z Komisji Łączności z Polakami za Granicą – Tadeusza Aziewicza, Przemysława Drabka i Jarosława Rzepy oraz Polaków mieszkających w Rzymie. Moment wręczenia nagród był jednym z elementów bogatego programu, obejmującego między innymi zwiedzanie Rzymu, mszę w Watykanie czy występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie”, kierowanego przez Annę Szymańską, bardzo ciepło przyjęty przez wszystkich obecnych.

Członkowie Kapituły pod przewodnictwem Ewy Trzcińskiej (prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI, dziennikarka) w składzie: Urszula Stefańska – Andreini (Prezes Związku Polaków we Włoszech),  Magdalena Pinkwart (dziennikarka, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych im. Olgierda Budrewicza), Aleksandra Seghi ( redaktor portalu Polacywewloszech.com),  Adrianna Tomczak( doktor nauk społecznych, specjalistka do spraw social media) oraz Wojciech Ziemniak (senator RP) w tajnym głosowaniu w 2022 przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

– statuetki: Sabina Poulsen – Wyspy Owcze, Diana Nowak Zegadło – Szkocja, Joanna Szymańska – Niemcy, Bartosz Lisowski – Anglia

(sylwetki nagrodzonych pod koniec artykułu)

głosami publiczności wyróżnienie otrzymała Aleksandra Fiddler – Wielka Brytania.

– decyzją Kapituły wyróżnienia otrzymali: Ewa Maria Slaska – Niemcy,Aneta Kubas – Irlandia, Mirella Bagdzińska – Włochy, Dariusz Adam Zeller – Wielka Brytania, Piotr Horszczaruk – Holandia, Wojtek Gawenda – Kanada, Marian Jaworski – Kanada, S. Martyna Proszek -Włochy, Bożena Cenko – Litwa.

Statuetki za rok 2021 osobiście odebrały:

Aneta Malinowska – Włochy i Marzena Nowak z Niemiec, więcej o wydarzeniu z 2021 roku m.in.:

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy byli z nami w tym pięknym i ważnym dniu. Dziękujemy gościom honorowym, sponsorom, patronatom medialnym. Wszystkim tym którzy przyczynili się że plany stały się rzeczywistością. Laureatom i wyróżnionym życzymy powodzenia i samych sukcesów oraz wytrwałości w pracy polonijnej  -powiedziała Ursula Golda tuż po zakończeniu gali, a Bożena Krasoń dodała:

–  Jesteśmy dumni że nasz konkurs Osobowość Polonijna Roku im Edyty Felsztyńskiej łączy Polonię z całego świata. Ta gala pokazała że jesteśmy jedną wielką polonijną rodziną;   to jest to co było naszym marzeniem i się ziściło.

Po Gali nastąpiła uroczysta kolacja, podczas której nasi rodacy zaprezentowali swoje talenty wokalne i kabaretowe. To wszystko pokazało jak bardzo potrzebne są nie tylko konkursy nagradzające za działalność społeczną, ale w ogóle spotkania Polaków rozsianych po całym świecie.

Wydawało mi się, że jestem osobą, która nie wzrusza się łatwo, szczególnie publicznie. Ten konkurs, emocje jakie mu towarzyszą, wspaniali ludzie, którym nie obca jest troska o innych – nikogo nie pozostawiają obojętnym. Jestem zaszczycona, że mogłam być częścią tego projektu, tak bardzo potrzebnego dla rodaków rozsianych po całym świecie. Tu wszyscy jesteśmy wygranymi: ci, którzy dostali statuetki czy wyróżnienia,  ale i wszyscy zgłoszeni a także wszyscy zgłaszający czy obecni na Gali. Odłóżmy na bok wszelkie podziały, niechęci i działajmy, aby emigrantom z Polski żyło się jak najlepiej w nowym miejscu – powiedziała przewodnicząca tegorocznej Kapituły Ewa Trzcińska, prezes CAPI