SEKTOR TRANSPORTOWY PL na terenie IT FR – TO TRZEBA WIEDZIEĆ

Co czeka przewoźników na drogach Europy w 2022 roku?

Konferencja poświęcona problemom, z jakim borykają się polscy przewoźnicy w Europie Zachodniej i sposobom ich zapobiegania lub rozwiązania. Możliwość spotkania z ekspertami: ranne wysłuchanie prelekcji i popołudniowy bezpośredni kontakt na czacie i spotkania B2B w systemie online.

Polska branża transportowa w ciągu ostatnich lat wiodącą w Europie. Transport pozwala urzeczywistnić 3 z 4 swobód rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, jest kluczowy dla kształtowania wzrostu gospodarczego oraz rywalizacji na rynku globalnym. Koszt usług transportowych wpływa na wymianę towarową i konkurencyjność unijnej gospodarki. W Polsce 6,6% PKB jest generowane przez transport, sektor zatrudnia bezpośrednio i pośrednio ok. 1 mln osób, obsługując 15% pracy przewozowej w Unii Europejskiej. Polskie firmy transportowe inwestują w nowoczesny bezpieczny i ekologiczny tabor – pojazdy wymieniane są średnio co 2-5 lat, stale zwiększając w nich udział tych o najwyższej klasie ekologiczności – euro 5 i euro 6.  Jednak polska branża transportu, spedycji i logistyki boryka się z wieloma problemami, które stawiają na jej drodze urzędnicy, czy inne kraje.

Polscy przewoźnicy spotykają się z bardzo trudnymi sytuacjami na terytorium Włoch czy Francji. W tej ostatniej uzbrojone grupy nielegalnych emigrantów atakują kierowców nie tylko na strzeżonych parkingach, ale również na głównych drogach. Problem od lat pozostaje nierozwiązany przez służby francuskie, TLP wielokrotnie interweniowało w tej kwestii. Także prawo europejskie zdaje się nie wspierać tego sektora, o tym wszystkim chcemy informować i pokazywać możliwe rozwiązania. Jako Polska Izba Biznesowa we Włoszech chcemy być swoistym barometrem i dlatego do współpracy zapraszamy największych ekspertów z sektora, którym dziękujemy za wspólne działania – powiedziała Ewa Trzcińska, prezes PIBW -CAPI, która będzie moderatorem konferencji

Co czeka przewoźników w 2022 roku?

Maciej Wroński, prezes Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska przedstawi nowe zasady wynagradzania kierowców, a Margareta Przybyła przekaże prosto z Brukseliinformacje o nowym  europejskim systemie notyfikacji delegowania kierowców. Firmy i kancelarie adwokackie z Włoch ( Joanna Siemieniak , Studio Legale Siemieniak i Agnieszka Janusz, Avvocati Associati Franzosi Dal Negro Setti)  i Francji (Hanna  Stypulkowska-Goutierre, Kancelaria     HSG i Joanna Pastarzak- Jarosz, Gérante  Groupe ESPRO), na co dzień zajmujące się rozwiązywaniem problemów polskich przewoźników podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, uczulając na najważniejsze problemy i pokazując sposoby ich rozwiązania. O możliwościach wsparcia przewoźników poinformuje także Agnieszka Gorzkowska z Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech, która chce być swoistym barometrem dla wszystkich polskich przedsiębiorców zmagających się z problemami na rynku włoskim.  

SEKTOR  TRANSPORTOWY PL na terenie  IT FR – TO TRZEBA WIEDZIEĆ15 czerwca 2021 godz. 10.00 -12.00 wersja online na żywo

Główny organizator:  Polska Izba Biznesowa we Włoszech CAPI we współpracy ze Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”

Partnerzy ZMPD, PolChambers, CCIPF -PIPHF,  WIG,  MP-Public Affairs, Studio Legale Siemieniak, Franzosi,  HSG Advocat, Gérante Groupe ESPRO, Inelo Polska, OCRK.

Partner techniczny: Kiss The Rat sp. z o.o.

Patroni medialni:  polacywewloszech.com, Transport Manager MagazineBusiness Inteligence,  SPM, TTG,

O konferencji

Polska Izba Biznesowa we Włoszech i Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” wraz z partnerami wydarzenia zapraszają na konferencję  w języku polskim  

SEKTOR  TRANSPORTOWY PL na terenie  IT FR  – TO TRZEBA WIEDZIEĆ

Konferencja poświęcona problemom, z jakim borykają się polscy przewoźnicy w Europie Zachodniej i sposobom ich zapobiegania lub rozwiązania. Możliwość spotkania z ekspertami: ranne wysłuchanie prelekcji i popołudniowy bezpośredni kontakt: spotkania B2B z wybranymi ekspertami (zgłoszenia w czasie konferencji na czacie lub w trakcie rejestracji)

Udział w części ogólnej konferencji jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji

Zapisy na konferencję – SEKTOR TRANSPORTOWY PL na terenie Włoch i Francji – TO TRZEBA WIEDZIEĆ – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

Agenda

SEKTOR  TRANSPORTOWY PL na terenie  IT FR  – TO TRZEBA WIEDZIEĆ

10.00  Ewa Trzcińska, prezes CAPI

Powitanie i zaproszenie do wysłuchania ekspertów, moderowanie eventu

10.05  Maciej Wroński, prezes Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska

Powitanie i zaproszenie do wysłuchania ekspertów

10.10  Maciej Wroński, prezes Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska

Co czeka przewoźników w 2022 roku: Nowe zasady wynagradzania kierowców.

10.30 Margareta Przybyła, MP-Public Affairs, Stały Przedstawiciel ZMPD przy UE

Co czeka przewoźników w 2022 roku: Nowy Europejski system notyfikacji delegowania

10.45  Joanna Siemieniak , Studio Legale Siemieniak

Prawa i obowiązki polskich przewoźników we Włoszech. Kiedy może nastąpić zatrzymanie pojazdu i jak bronić się przed tym?

11.00 Agnieszka Janusz, AVVOCATI ASSOCIAT FRANZOSI  DAL NEGRO SETTI

Pakiet mobilności i stan prawny dotyczący oddelegowywania kierowców wykonujących kabotaż we Włoszech. Akty prawne obowiązujące w Italii: Dekret 136/ 2016 i okólniki: n. 3/2016 oraz n.1/2017. Zastosowanie przepisów w praktyce i sankcje za ich łamanie.

11.15   Hanna Stypulkowska-Goutierre,   Kancelaria    HSG   w            Paryżu
Prezes Honorowy      PolChambers.
Porównawczy pogląd na praktyki kontroli drogowych we Francji. Jak się zachować, co robić i jak się bronić?

11.30 Joanna Pasterzak- Jarosz, Gérante  Groupe ESPRO,  Conseil d’Affaires Franco-Polonais, Członek Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji

Aspekty prawne oddelegowania pracowników w transporcie do Francji. Okiem praktyka: najczęściej popełniane wykroczenia i jak uniknąć kar nakładanych przez organy kontroli ?

11.45 Bartłomiej Zgudziak, Ekspert OCRK ds. Analiz i Rozliczeń

Kontrola płacy minimalnej w praktyce – ciekawe przypadki.

12.00  Agnieszka Gorzkowska, wice prezes PIBW CAPI

 Wsparcie Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech i PolChambers dla polskich przedsiębiorców operujących poza Granicami Polski

12.10 Ewa Trzcińska, prezes Capi

Zaproszenie do rozmów B2B

Współorganizator:

Partner techniczny:

Partnerzy :

PATRONI MEDIALNI


Informacje o prelegentach

Ewa Trzcińska

Prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech

 (Camera d’ Affari Polacca in Italia)

Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w promowaniu działalności gospodarczej na rzecz Polski i Włoch, organizacji wystąpień targowych i innych eventów. Dziennikarka i tłumaczka.

Maciej Wroński
Prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej karierze zawodowej pracował jako: rzemieślnik, przedsiębiorca, urzędnik w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej, Krajowy Konsultant w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na kontrakcie Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, p.o. dyrektora Departamentu Transportu Drogowego i następnie dyrektor Departamentu Dróg i Transportu Drogowego w Ministerstwie Transportu, dyrektor ds. legislacyjno-prawnych w Zrzeszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, członek i następnie przewodniczący Rady Nadzorczej CK Hartwig S.A. prezes Towarzystwa Edukacyjnego „e-wszechica.pl”, dyrektor Biura Prawnego w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Transportu Drogowego i do dzisiaj prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”. Aktywnie uczestniczył przez 17 lat, jako ekspert strony rządowej, w pracach komisji sejmowych i senackich związanych z transportem i ruchem drogowym, bezpieczeństwem ruchu drogowego, drogownictwem oraz reformą administracji publicznej w zakresie zadań związanych z komunikacją i drogami. W 2020 roku zajął 32 miejsce w rankingu “Gazety Prawnej” najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką honorową „Zasłużony Dla Transportu RP”.

Agnieszka Barbara Gorzkowska

Wiceprezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech

Współzałożycielka    i redaktor www.polacywewloszech.com . Wiceprezes Stowarzyszenia Pro Polonia, Przedstawiciel na Włochy prestiżowej polskiej firmy w branży Bridal. Absolwentka Filologii Włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizacja tłumaczeń i korespondencji międzynarodowej na ISIT w Como. Od 8 lat zaangażowana aktywnie na rzecz Polonii włoskiej poprzez działalność redakcyjną na portalu informacyjnym Polacy we Włoszech oraz w Stowarzyszeniu Pro Polonia. Od 2020 promuje działalność gospodarczą na rzecz obu krajów jako Wiceprezes   Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI.

Margareta Przybyła

Stały Przedstawiciel ZMPD przy UE, Doradca ds. europejskich, własna firma doradcza  MP-Public Affairs.

Posiada 15 lat doświadczenia zawodowego, w tym 10letnie w pracy w Parlamencie Europejskim. Czynnie uczestniczyła w procesie legislacyjnym dotyczącym Pakietu Mobilności oraz delegowania pracowników. Posiada praktyczną wiedzę na temat kompetencji i funkcjonowania instytucji UE oraz procesu legislacyjnego. Od 2019 roku pełni funkcje Stałego Przedstawiciela ZMPD przy UE, reprezentując interesy polskich przewoźników w Brukseli. Jest członkiem Grupy ekspertów ds. delegowania kierowców przy Komisji Europejskiej. Prowadzi własną działalność doradczą w firmie MP-Public Affairs wspierając polskie podmioty w kontaktach z instytucjami UE.

Joanna A. Siemieniak

Adwokat

Prowadzi własną Kancelarię Prawną we Włoszech. Zapisana do Rady Adwokackiej w Neapolu od 2011 roku. Doświadczenie zdobywała  w renomowanych włoskich kancelariach prawniczych. Ukończyła studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie (KUL) oraz studia na Seconda Università di Napoli  w zakresie międzynarodowego i europejskiego prawa biznesowego. Pracuje dla polskich oraz włoskich klientów z branży transportowej, posiada widzę i wieloletnie doświadczenie w transporcie drogowym.

 

Agnieszka Janusz

AVVOCATI ASSOCIAT FRANZOSI  DAL NEGRO SETTI

Zajmuje się sprawami z zakresu prawa cywilnego i handlowego. W szczególności pomaga polskim firmom, które decydują się na wejście na rynek włoski, w zakładaniu nowych spółek lub oddziałów, sporządzaniu opinii, przygotowywaniu umów. Agnieszka pomaga również wiodącym polskim firmom z sektora transportu międzynarodowego i logistyki. Udziela także pomocy firmom włoskim działającym na terenie Polski.   Współpracuje z kancelarią Franzosi Dal Negro Setti od 2014r. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w sektorze prawniczym, najpierw przez krótki okres w Polsce, a następnie od 2004 roku we Włoszech w renomowanej kancelarii prawnej w Monza, ale także dzięki doświadczeniu w świecie instytucjonalnym, które zdobyła pracując w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie oraz przy współpracy ze światem biznesu, zdobyła wszechstronną wiedzę w zakresie poruszanych zagadnień.

Hanna Stypułkowska Goutierre

Adwokat

Partner zarządzający Kancelarii HSG w Paryżu
Prezes Honorowy Polskiej Izby przemysłowo handlowej we Francji oraz Polchambers.

Od 35 lat wspiera polską przedsiębiorczość na rynku francuskim i obsługuje prawnie polskie firmy we Francji m.in. w sektorze przewozowym.

Joanna PASTERZAK – JAROSZ

Gérante/Prezes/Założyciel,Groupe ESPRO – Conseil d’Affaires Franco-Polonais, Członek Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji

Prelegent na wielu specjalistycznych konferencjach. Ekspert  w zakresie delegowania pracowników do Francji. Wspiera rozwój polskich firm świadczących usługi we Francji, pomaga w zakładaniu spółek, filii, oddziałów na rynku francuskim. Inicjatorka i współzałożycielka polsko-francuskiego centrum biznesu we Francji, od 2010 r. zapewnia kompleksową obsługę firm polskich na rynku francuskim (obsługa prawna, administracyjna, księgowa, doradztwo biznesowe). Groupe ESPRO, Francusko – Polska Grupa Doradcza założona przez Panią Joannę funkcjonuje już ponad 10 lat. Specjalizuje się w tematyce delegowania pracowników do Francji i rozwoju działalności na rynku francuskim m.in. dla branży transportowej  oraz świadczy usługi reprezentanta polskich przewoźników we Francji. Posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte  na szczeblach  zarządzania  w  polskich i zagranicznych spółkach.  Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji oraz Zarządzania na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Formation professionelle Continue na Université de Toulouse II. Dwukrotnie nominowana do nagrody WYBITNY POLAK WE FRANCJI, w kategorii BIZNES, przyznawanej przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego TERAZ POLSKA.

Bartłomiej Zgudziak

Ekspert OCRK ds. Analiz i Rozliczeń

Długoletni pracownik OCRK, członek Grupy Ekspertów ds. delegowania kierowców, powołanej przez Dyrekcję Generalną Komisji ds. Mobilności i Transportu (DG MOVE). Do jego obowiązków należy reprezentowanie Klientów w trakcie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy oraz przygotowanie projektów pism i wyjaśnień pokontrolnych. Zajmuje się również  pomocą i opracowaniem niezbędnej dokumentacji wymaganej w trakcie kontroli zagranicznych służb w zakresie wypłaty minimalnego wynagrodzenia.