Ponad 30 firm z Polski na targach ZOOMARK w Bolonii

Jubileuszowa XX edycja międzynarodowych targów pet food i pet care odbyła się w dniach 15-17 maja w Bolonii. Aura nie pomogła organizatorom czy wystawcom, także uniemożliwiła dojazd wielu zwiedzającym. Odwoływane pociągi, zalane drogi i autostrady w regionie Emilia Romania ( szczególnie we wtorek i środę) spowodowały, że targi chyba po raz pierwszy odwiedziło więcej gości zagranicznych niż z Włoch. Na 27 950 odwiedzających,  62% pochodziło z zagranicy. Na nich czekało 1 060 wystawców z 57 krajów.

Bilans XX edycji Zoomark przedstawił Antonio Bruzzone, dyrektor generalny BolognaFiere: “Frekwencja na Zoomark 2023 wyniosła 27 950 osób z całego świata. Jeśli zła pogoda poważnie utrudniła podróżowanie Włochom, odsetek odwiedzających z zagranicy podwoił się w porównaniu z ostatnią edycją przed Covid, osiągając 62% całości”.

Proporcje, jeśli chodzi o wystawców były podobne. Na zaproszenie Zoomark odpowiedzieli wszyscy “wielcy” branży zoologicznej, a 75% z nich pochodziło z zagranicy. 1600 wystawców zajęło 7 pawilonów o łącznej powierzchni wystawienniczej 68 000 metrów kwadratowych.

“Branża zoologiczna przeżywa fazę silnej ekspansji”, powiedział Bruzzone, “o czym świadczą m.in. wyniki 16. raportu Assalco-Zoomark”, zaprezentowanego na BolognaFiere przy okazji konferencji inauguracyjnej. To, że główne marki wybrały Zoomark jako swoje miejsce do pokazania nowości potwierdza rolę targów jako wiodącej platformy dla globalnego biznesu zoologicznego.

W ramach pawilonów narodowych wystawiło się dziewięć państw: Stany Zjednoczone, Chiny, Kanada, Brazylia, Wielka Brytania, Grecja, Indii i Tajlandii. Na Zoomark wystawiło się także około 30 polskich firm we wszystkich pawilonach, ale nie bardzo zaznaczających swoje Made in Poland. Do wyróżniających na pewno należała firma Dolina Noteci, po raz pierwszy będąca wystawcą w Bolonii.

Jak powiedział w trakcie rozmowy z Ewą Trzcińską, prezes naszej Izby Marcin Sidorowicz, członek zarządu i dyrektor ds. Eksportu, firma pokazuje swoje innowacyjne produkty, należące do sektora premium z których jest dumna, bo są jedynymi w swoim rodzaju na świecie.

Po raz pierwszy w sekcji NEXT, przestrzeni zarezerwowanej dla ponad pięćdziesięciu młodych start-upów zoologicznych wystawiała się firma Ham-Stake ze Wschowej ze swoimi innowacyjnymi produktami dla gryzoni i papug. Jak nam powiedział Jarosław Chyżyński, dyrektor sprzedaży w firmie, w bolońskich targach mają okazję uczestniczyć po raz pierwszy.

Wystawiająca się w pawilonie 22 firma Animal Island, zgodnie z tym co usłyszeliśmy od Marcina Staszewskiego, dyrektora sprzedaży, przywiozła do Bolonii nie tylko przysmaki dla domowych milusińskich, ale też wyprawkę dla kotów i psów, w tym szklane miski czy talerzyki produkowane z bezpiecznych materiałów.  

Teraz nastąpi podsumowanie trzech dni targowych i wyciąganie z nich wniosków.

Zastanawiające jest, że polskie firmy często mające rewelacyjne produkty nie próbują swoich sił w targowych konkursach. W przypadku Zoomark doskonałym sposobem promocji marki jest PET VISION AWARDS 2023. Tu zaprezentowano ponad 1000 nowych produktów podzielonych na pięć makro trendów, które mają zdominować rynek zwierząt domowych w przyszłości. Te mega trendy stanowią ogromną inspirację dla sklepów zoologicznych, kupujących i menedżerów ds. zakupów, a samym firmom dodają splendoru i potencjalnych klientów – skomentowała uczestnicząca w nich po raz kolejny Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech z siedzibą w Bolonii.

 Ceremonia przyznania nagród odbyła się w hali 16, w strefie Pet Vision. Jury składające się z międzynarodowych dziennikarzy branżowych wyłoniło dla każdego megatrendu produkty i usługi, które wyróżniają się największą spójnością z kategorią, do której należą, oraz jakością, technologią i innowacyjnością.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Zoomark, interesująca była sekcja Aqua Project. Kalendarz wydarzeń podczas trzech dni Zoomark był interesujący: ponad osiemdziesiąt różnego typu eventów i seminariów, w tym pokazujące wyniki badań naukowych na temat żywienia i zdrowia zwierząt. Zoomark 2023 był również okazją do uruchomienia chińskiej edycji targów b2b, Zoomark China, które odbędą się w PWTC Expo Guangzhou w dniach 23 i 24 listopada.

Następna edycja Zoomark w Bolonii 5-7 maja 2025 r.

Tekst: PIBW CAPI

Zdjęcia: Aneta Malinowska, Zoomark i archiwa firmy Dolina Noteci