Kreatorzy innowacji oraz inwestorzy – łączcie się! Zgłoszenia do konkursu EEC Startup Challenge

EEC Katowice, 26 stycznia 2024 r. – Przedstawienie własnego pomysłu na biznes lub prezentacja działającej już młodej firmy w fazie jej rozwoju podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (8-10 maja 2024 r.) i zogniskowanie na sobie uwagi potencjalnych inwestorów to główne korzyści, które czekają na finalistów EEC Startup Challenge 2024. Konkurs po raz kolejny połączy kreatorów innowacyjnych pomysłów z tymi, którzy poszukują nowych możliwości inwestowania. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 28 lutego br. Nagrody zostaną przyznane w 5. kategoriach. Po raz pierwszy będzie można rywalizować także o Nagrodę Internautów.

EEC Startup Challenge od lat cieszy się niesłabnącą popularnością, łącząc osoby z kreatywnymi pomysłami biznesowymi w dążeniu do celu – pozyskaniu inwestora lub rozwoju funkcjonującej już na rynku młodej firmy (działalność nie może trwać dłużej niż 5 lat od pierwszej komercyjnej sprzedaży). Od pierwszej edycji projektu w 2016 roku, do konkursu zgłoszono już ponad tysiąc projektów, a szansę na rozwój i nagrody dostało 50 startupów.

Wśród  dotychczasowych  zwycięzców  znajdują  się  firmy,  które  odniosły  sukces w różnorodnych sektorach gospodarki. W ubiegłym roku nagrodzono startup Diagendo, który opracował przełomowy test na endometriozę, startup Biostra oferujący ciekawą koncepcję przetwarzania odpadów, startup Parkcash proponujący rozwiązanie do optymalizacji niewykorzystanych przestrzeni parkingowych, startup Zonifero, którego dziełem jest innowacyjna aplikacja do zarządzania hybrydowym miejscem pracy oraz startup Magly, proponujący platformę do tworzenia nowoczesnych atrakcji hotelowych w formie interaktywnych gier.

Konkurs składa się z 3. etapów. W pierwszym z nich przyjmowane są zgłoszenia, spośród których na podstawie precyzyjnie zarysowanych kryteriów jury konkursowe wyselekcjonuje do drugiego etapu najlepsze pomysły w 5. kategoriach branżowych: Modern Economy (przemysł, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo, robotyka, automatyzacja); Environment (ochrona środowiska, technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów); Health & Biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia); Business Processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR); Client & Lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego).

Do finału zakwalifikuje się najlepszych 15 startupów, które 9 maja 2024 r. zaprezentują swoje pomysły  przed  uczestnikami  największej  imprezy  biznesowej  Europy  Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w zeszłym roku odwiedziło 11 000 osób. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas wieczornej gali drugiego dnia kongresu. Podczas tegorocznej edycji konkursu po raz pierwszy przyznana zostanie Nagroda Internautów (zwycięski startup wyłoni głosowanie internetowe).

W minionym roku z 213. zgłoszeń w konkursie wybrano po jednym zwycięzcy w pięciu kategoriach – każdy z nich otrzymał tytuł EEC Startup Challenge Winner i mógł skorzystać z kampanii promocyjnej w mediach branżowych Grupy PTWP. Wszyscy laureaci otrzymali także zaproszenie do programu OVHcloud Startup, dzięki któremu mogli zyskać do 100 000 euro bezzwrotnego grantu do wykorzystania na rozwój swojego projektu, konsultacje techniczne oraz wsparcie w rozwoju biznesu. Dodatkowo jeden ze startupów został Finalistą Incredibles – zainicjowanego przez Sebastiana Kulczyka w 2017 r. programu mentoringowo- edukacyjnego, zaś zwycięzca z kategorii Client&Lifestyle został nagrodzony wyjazdem na prestiżowe, największe na świecie wydarzenie startupowe – Expand North Star w Dubaju.

Tegoroczne głoszenia do EEC Startup Challenge przyjmowane są przez stronę:

https://www.estartupdays.eu/pl/ do 28 lutego 2024 r.

Współgospodarzem konkursu jest Miasto Katowice.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, organizowany przez Grupę PTWP, od 2009 roku gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów czołowych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne oraz polityków i ekspertów z kraju, Europy i świata.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to

trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy,

świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.

Więcej informacji:

Europejski Kongres Gospodarczy www.eecpoland.eu

European Tech and Start-up Days | Start-up Challenge www.estartupdays.eu

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP – www.ptwp.pl

Zapraszamy również:

Facebook: facebook.com/EECKatowice oraz facebook.com/estartupdays/ LinkedIn: www.linkedin.com/showcase/europejski-kongres-gospodarczy/ X: x.com/EECKatowice #EKG2024 #EEC2024 oraz x.com/estartupdays Instagram: www.instagram.com/estartupdays/

Dodatkowe informacje:

Marta Dobrzańska, rzeczniczka prasowa EEC/Imago PR

M. 609 808 120, E. marta.dobrzanska@imagopr.pl

Joanna Durkalec, biuro prasowe EEC /Imago PR

M. 603 712 201, E. joanna.durkalec@imagopr.pl