Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI, wyróżniona w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

Uroczystość wręczenia dyplomów w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych –Ewa Trzcińska nagrodzona po raz czwarty z rzędu!

W Senacie 28 lutego 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński, który był także przewodniczącym jury konkursu.

Tematem ubiegłorocznej, 18. edycji konkursu były “Polki poza Polską”. Konkurs, jak podkreślała
Aleksandra Leicht otwierając uroczystość, miał na celu pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Wicemarszałek Rafał Grupiński w swoim wystąpieniu powiedział, że Senat jest instytucją szczególnie powołaną do tego, aby sprawować opiekę nad podtrzymywaniem więzi Rzeczpospolitej z Polonią oraz Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Dodał, że tegoroczna edycja konkursu była poświęcona Polkom żyjącym i działającym poza granicami kraju.

Wiemy doskonale, że to kobiety są poza granicami Polski, jak zresztą wszędzie, ostoją rodziny, ale są przede wszystkim ostoją pielęgnowania tradycji, zarówno w rodzinie jak i tych tradycji narodowych, historycznych i tożsamościowych – podkreślił wicemarszałek Grupiński.

Jednocześnie dodał, że Polkom poza granicami kraju poświęca się bardzo mało miejsca.

Jedną z idei, jaką od lat propaguję osobiście jest przekształcenie podręczników historii w taki sposób, żeby rola kobiet była przywrócona we właściwych proporcjach, żeby to nie była historia męska, wojen, polityków i tym podobnych – uzupełnił swoją wypowiedź wicemarszałek Grupiński.

Podziękował wszystkim osobom – dziennikarzom, reporterom, publicystom, którzy utrwalają historię Polek, które – jak powiedział – w dużym stopniu przyczyniły się do tego, że myśl, tradycja i kultura polska trwa i jest pielęgnowana daleko poza granicami Polski.

Wicemarszałek Grupiński zwrócił uwagę, że oprócz tzw. starej Polonii, która jest dobrze zorganizowana, mamy też nową polską emigrację, która nie jest tak dobrze zorganizowana. I to właśnie w tej drugiej grupie trzeba szczególnie pielęgnować przywiązanie do polskiej kultury.

W tym roku na konkurs wpłynęło 49 prac – z Polski, Białorusi, Czech, Litwy, Kanady, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, teksty z portali internetowych, filmy.  Konkurs spotyka się z zainteresowaniem dziennikarzy i jest inspiracją do podjęcia tych tematów.

Z prac, które nadeszły do Senatu wynika, że Polki poza granicami radziły i radzą sobie doskonale. Odnoszą sukcesy zawodowe i osobiste, walczą ze stereotypami. Podtrzymują więzi z krajem, chcą, by ich dzieci mówiły po polsku, przekazują dzieciom historię i tradycje kraju pochodzenia, są zainteresowane dzieleniem się swoim doświadczeniem i wiedzą z rodakami w kraju, interesują się tym, co dzieje się w ich kraju ojczystym.

I nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów” wyemitowany 29 listopada 2023 r. na antenie Polskiego Radia Zachód. To reportaż o wyjątkowej postaci Danucie Mostwin – literatce, publicystce, społeczniczce, typowanej przez Polonię do literackiej Nagrody Nobla.

Ewa Trzcińska, dziennikarka i prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI dostała wyróżnienie za rozmowę prasową „Polki w Italii nie zawsze słonecznej” opublikowaną 30 listopada 2023 r na portalu Polacy we Włoszech. Polki, które mieszkają we Włoszech, opowiadają o historii swojej emigracji.  We Włoszech, jak podkreślają, to właśnie polskie kobiety są bardziej widoczne niż mężczyźni, zakładają firmy, realizują się zawodowo. To portret aktywnych Polek we Włoszech. Jedna z nich założyła Stowarzyszenie Polsko-Włoskie, inna grupę informacyjną „Polacy z Bolonii i okolic”. Jeszcze inna portal „Polacy we Włoszech”, który stał się niezbędnikiem dla włoskiej Polonii. Kultywują polskie tradycje, dbają o język polski, promują polską kulturę, ale też angażują się w akcje charytatywne np. w pomoc walczącej Ukrainie.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że i w tym roku mogłam znaleźć się wśród laureatów tego tak ważnego konkursu, w którym biorę udział czwarty raz. Tematy, jakie Senat proponuje aż same proszą, aby się zająć danym problemem… Już dziś ciekawa jestem, jaki będzie motyw przewodni kolejnej edycji konkursu. To też możliwość spotkania się z dziennikarzami piszącymi o Polonii, co jest bardzo inspirujące. W tym roku dodatkowo laureatki regionalnych rozgłośni radiowych mówiły o proponowanych zmianach, czyli połączeniu rozgłośni regionalnych radiowych z telewizją lokalną, co oczywiście przyniesie wymierne straty dla radiowców, którzy są na swoich terytoriach lubiani i słuchani. Trzymam kciuki, aby jednak rozgłośnie utrzymały swoją odrębność, bo to właśnie tam m.in. powstają niesamowite reportaże radiowe – powiedziała na gorąco Ewa Trzcińska   

Ewa Trzcińska udziela wywiadu radiowego
www.polskieradio.pl

Link: kliknij tutaj

Gratulujemy Ewie Trzcińskiej, która czwarty rok z rzędu jest wśród laureatów tego ważnego konkursu!

Więcej:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / W Senacie wręczono dyplomy dziennikarzom w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

Zdjęcia: Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu