Inauguracja polskich wystaw w Palazzo Lombardia w Mediolanie

W salach prestiżowego Palazzo Lombardia w Mediolanie można zwiedzić niezwykle interesujące historyczne wystawy: Storia dell’inno polacco przygotowaną przez Polską Akademię Nauk z okazji 200 rocznicy śmierci gen. Józefa Wybickiego i 225 rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego oraz 95 rocznicę ustanowienia hymnu polskiego, a także wystawę Donne dell’indipendenza, która została przygotowana przez Muzeum Historii Polski i pokazuje udział kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów końca XVIII wieku i emancypacji kobiet na ziemiach polskich, a także rolę kobiet w okresie I i II wojny światowej, w latach międzywojennych, oraz w opozycji w czasach komunizmu.

Wystawa będzie czynna do 29 listopada, wstęp wolny.

Wystawę zaprezentowali Konsul Generalna RP w Mediolanie Anna Golec-Mastroianni, Sottosegretario ai Rapporti con le Delegazioni Internazionali Regione Lombardia Gabriele Barucco, Assessore dell’Autonomia e Cultura Regione Lombardia Stefano Bruno Galli, oraz Prof. Krystyna Jaworska z Dipartimento di Lingue e Letterature straniere e culture moderne dell’Università di Torino.

Na inauguracji gościli także przedstawiciele czterech innych konsulatów zagranicznych w Mediolanie.

Wśród zaproszonych gości na inauguracji obecne były również przedstawicielki mediolańskiej grupy polskich profesjonalistek Leonesse Polacche (“Polskie Lwice”)