Zielone technologie we Włoszech? Zielone światło na inwestycje i transformacje

Włoski region Lombardia liczy  89 784 firm i tym samym zajmuje pierwsze miejsce we Włoszech w regionalnym rankingu pod względem liczby przedsiębiorstw, które zainwestowały w zielone technologie. Miasta Lombardii, które szczególnie wyróżniają się pod tym względem to stolica regionu Mediolan (Mediolan zajmuje pierwsze miejsce we Włoszech w prowincjonalnym rankingu ilości zielonych przedsiębiorstw), Varese, Monza, Como, Bergamo i Brescia (dane z focus Lombardia z XII raportu GreenItaly).

Włochy stawiają na budowanie gospodarki bardziej ukierunkowanej na miarę człowieka, na  stworzenie bezpieczniejszego, bardziej cywilizowanego i życzliwego świata. Przejście do gospodarki zrównoważonej w dłuższej perspektywie dla życia środowiska i społeczeństwa staje się priorytetowe we Włoszech. Niezwykle ważny jest dziś temat gospodarki o obiegu zamkniętym, oraz sprzyjanie tworzeniu sojuszy pomiędzy przedsiębiorstwami, instytucjami i społecznościami w zakresie działań na rzecz redukcji marnotrastwa i waloryzacji zasobów. Dlatego kluczowe znaczenie ma podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wymaganych w kategoriach green jobs, inwestowanie w szkolenia i wzmacnianie kapitału ludzkiego, począwszy od najmłodszych pokoleń.

Włochy są gotowe do eksperymentowania nowych technologii w produkcji opartych na zrównoważonym rozwoju, innowacyjności, dbaniu o piękno i pielęgnację, oraz o waloryzację środowiska, terytoriów i społeczności.

W 2020 r. Włochy uplasowały się na pierwszym miejscu wśród pięciu głównych krajów europejskich pod względem produktywności zasobów (mierzonej w euro PKB na kg zużytych zasobów) z 3,7 €/kg, przed Francją, Niemcami, Hiszpanią i Polską.

Niestety na rynku odnawialnych źródeł energii Włochy mają pewne opóźnienia, chociaż mobilność elektryczna stopniowo rośnie. Jednak Włochy są wciąż bardzo dalekie od celu, jakim jest 6 milionów samochodów elektrycznych do 2030 roku. Jeśli Włochy przyjmą nowy europejski target redukcji emisji o 55 proc. do 2030 r., powinny zmniejszać emisje o 2,6% rocznie przez następne 10 lat, a tymczasem zatrzymały się na poziomie 1%.