Współpraca Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech z Europejskim Klubem Kobiet Biznesu – pierwsze spotkanie

W ramach współpracy jaką Polska Izba Biznesowa we Włoszech podjęła z Europejskim Klubem Kobiet Biznesu, który ma za zadanie integrację kobiet z różnych środowisk biznesowych, odbyło się wczoraj pierwsze spotkanie online poświęcone możliwościom, jakie daje rynek włoski dla przedsiębiorców chcących na niego wejść, ale przede wszystkim jak na nim później się utrzymać.

Moim zdaniem nie ma podziału na biznes prowadzony przez kobiety i ten przez mężczyzn. Jest tylko ten, który robi się z sukcesem, odpowiednio się do tego przygotowując lub ten, który nie wychodzi z wielu powodów. Rynek włoski jest rynkiem dojrzałym, trudnym i trzeba dokładnie przeanalizować jak się do niego przygotować i na nim utrzymać. W tym pierwszym etapie, często decydującym o sukcesie lub porażce służymy wsparciem i pomocą, dając praktyczne rady i przykłady. To, co się sprawdza na przykład na rynku brytyjskim, we Włoszech często nie. Tu przypomina mi się zapytanie z polskiej firmy produkującej pierogi z truskawkami: na terenie Wielkiej Brytanii może to być sukces, w Italii nie przewiduję  – powiedziała Ewa Trzcińska, prezes CAPI

Trwające około 2 godzin spotkanie miało na celu poinformowanie członkiń o działaniu Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech (skrót włoski to CAPI) a także na odpowiadaniu na zadawane pytania, dotyczące konkretnych biznesów zainteresowanych.

Spotkanie znakomicie poprowadziła Ilona Adamska, założycielka Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu.