Wnioski po konferencji z udziałem Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech. Nowoczesny biznes. Wartości. Wizja

27 marca 2025 roku w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja biznesowa organizowana przez magazyn Law Business Quality i Ilonę Adamską, która pokazała jak w sposób merytoryczny i dobrej atmosferze można rozmawiać na tematy interesujące większość prowadzących własny biznes.

W panelu Narracja, która sprzedaje. Znaczenie autentyczności w procesie sprzedaży udział wzięła Ewa Trzcińska, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI.

Atmosfera, jaka towarzyszy tej konferencji jest niesamowita. Merytorycznie jest świetna: mój panel był ostatni, wcześniej wysłuchałam wielu interesujących wystąpień na różne tematy –   powiedziała na gorąco Ewa Trzcińska.

Podczas panelu Ekskluzywne produkty w globalnej gospodarce. Jak budować marki luksusowe w zmieniającym się świecie? Inez Otto skupiła się na kwestiach związanych z budową i rozwojem marki luksusowej w kontekście nieruchomości, a Sebastian Niciński mówił o sprzedaży diamentów jako unikatowej formie inwestycji, bardzo przydatnej w czasach kiedy szybko potrzebujemy spieniężyć nasze środki.

O trendach w prawie i nowoczesnych regulacjach wpływających na biznes mówiły Ilona Bałdyga,Marta Piękna-Kucharska, Monika Blezień – Ruszaj oraz Monika Chorowska,

– W ubiegły czwartek miałam ogromną przyjemność być panelistką na konferencji „Nowoczesny biznes. Wartości. Wizja. Rozwój”, organizowanej przez redakcję LAW BUSINESS QUALITY WOMEN oraz Fundację w Zgodzie ze sobą. Było to wyjątkowe wydarzenie – inspirujące rozmowy, merytoryczne debaty i spotkania z ludźmi, którzy naprawdę kształtują współczesny świat biznesu.
Dziękuje organizatorom, panelistom i wszystkim uczestnikom – za bardzo ciekawe rozmowy, wymianę doświadczeń i mnóstwo nowych perspektyw. To wydarzenie pokazało, jak ważne jest budowanie biznesu opartego na wartościach –
napisała na swoich mediach społecznych Marta Piękna- Kucharska.

Iwona Bałdyga, radca prawny przekazała na swoich mediach społecznych:

Wraz z moimi znakomitymi Koleżankami-panelistkami mówiłyśmy m.in.:

– jak chronić reputację i bronić się przed hejtem w biznesie – to ja

– o zmianach w przepisach o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym i jak to wpłynie m.in na deweloperów – Marta Piękna-Kucharska

– o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska – Monika Blezień – Ruszaj

 – o planach uproszczenia procesu windykacji „oczywistych” należności – Monika Chorowska

W panelu  Lider na miarę XXI wieku  mówiono o tym, jakich liderów potrzebuje dzisiejszy świat, o rozwijaniu kompetencji przywódczych, ale też m.in. o skutkach kultury bierno-agresywnej w organizacjach oraz tym, że każdy lider musi być gotowy na straty i warto skończyć z kulturą lęku przed popełnieniem błędu. Te tak istotne tematy poruszały m.in. Karolina Karolczak, Monika Jaszczura-Synowiec, Ewa Suchocka i Patrycja Maślankiewicz,

Panelem, który wzbudził szczególne poruszenie wśród zgromadzonej widowni był ostatni, mówiący o autentycznej narracji koniecznej w sprzedaży. Bardzo osobiste i właśnie autentyczne wypowiedzi Ewy Trzcińskiej,  Natalii Prokaziuk, Marka Rybiec, Joanny Barskie, Anny Siemińskiej i Aliny Roszczyńskiej znalazły pełne zrozumienie i wsparcie.

Podczas konferencji odbyła się oficjalna premiera badań „HEJT W BIZNESIE” realizowanych w ramach Kampania Nie hejtuję – motywuję przez Fundację „W zgodzie ze sobą”.  Wyniki przedstawiła profesor Dominika Maison – odpowiedzialna za badania. 

Tylko kilka przykładów obrazujących sytuację:

  • 34% dorosłych Polaków zetknęło się z hejtem w biznesie.
  • 45% respondentów widziało obraźliwe treści dotyczące jakiejś firmy.
  • 25% osób doświadczyło hejtu skierowanego bezpośrednio w ich miejsce pracy.
  • 10% Polaków przyznaje się do hejtowania firm, w których pracują lub innych firm.

Najczęstszym obiektem hejtu są oferta firmy (produkty/usługi, jakość obsługi klienta) oraz polityka firmy, zwłaszcza jej wpływ na pracowników i lokalne społeczności.

Badania pokazują, że Polacy dostrzegają różne źródła hejtu w biznesie: 

  • 54% uważa, że hejt wynika głównie z niezadowolenia pracowników.
  • 48% twierdzi, że jest to działanie konkurencji.
  • 37% przypisuje hejt niezadowolonym konsumentom.

Analiza badań wskazuje kilka kluczowych powodów, dla których ludzie hejtują firmy:
 

  • 30% – poczucie anonimowości i bezkarności w sieci.
  • 29% – negatywne doświadczenia z firmą.
  • 25% – zazdrość.
  • 18% – odreagowanie własnych niepowodzeń, nieuczciwa konkurencja.
  • 17% – niezadowolenie z własnej pozycji w firmie i chęć nagłośnienia problemów wewnętrznych.


Polacy często nadal nie dostrzegają problemu w hejcie w biznesie:
 

  • 10% reaguje rozbawieniem lub uważa, że firmie „się należało”.
  • 44% pozostaje obojętna wobec hejtu.

– Dane z badań pokazują niepokojący trend związany z oceną kompetencji zawodowych kobiet w środowisku pracy. Choć 79% Polaków deklaruje, że usłyszało pozytywny komentarz dotyczący ich umiejętności, to w przypadku kobiet częściej są to uwagi dotyczące wyglądu lub życia prywatnego, a rzadziej realnych kompetencji. Może to świadczyć o utrwalonych stereotypach, które wciąż funkcjonują w biznesie i mogą wpływać na rozwój zawodowy kobiet. Takie nierówności mogą prowadzić do zaniżonej samooceny, ograniczonej motywacji oraz mniejszych szans na awans. Warto, by pracodawcy oraz współpracownicy byli bardziej świadomi tego zjawiska i zwracali uwagę na to, jakie komunikaty przekazują w miejscu pracy – powiedziała Ilona Adamska, pomysłodawczyni raportu „Hejt w biznesie 2025”

Pełny raport można pobrać na stronie: www.fundacjawzgodziezesoba.pl/raporty.

Oklaskami nagrodzono też wypowiedzi Beaty Pawlikowskiej, która podkreślała konieczność budowania u dzieci odporności psychicznej, tak aby umiały sobie radzić z sytuacjami jakie w życiu napotykają.

To tylko pokazuje jak hejt jest obecny w naszym życiu i jak ważna jest kampania Ilony Adamskiej w szkołach Kampania NIE HEJTUJĘ-MOTYWUJĘ by uświadomić dzieciom i młodzieży jak destrukcyjny jest hejt i jakie mogą być jego skutki.

E.T.