Wino i oliwa: Post-pandemiczny krajobraz włoskiej turystyki kulinarnej i winiarskiej w Raporcie Food and Wine Tourism 2022

Nie da się zaprzeczyć, a tym bardziej zignorować faktu, że od trzech lat świat, w tym Europa, przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów w ostatnich dekadach. Pandemia, lockdown, restrykcje, kryzys gospodarczy i wojna miały nieunikniony wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor turystyki winiarskiej i kulinarnej, jak wyjaśnia prof. Roberta Garibaldi – autorka pierwszego raportu na temat turystyki kulinarnej i winiarskiej we Włoszech.

Wino i oliwa

To włoskie produkty par excellence, których tradycja produkcji jest niewątpliwie związana z włoskim terytorium. Pandemia nie wpłynęła negatywnie na ich produkcję, a niewielkie wzrosty można zauważyć zarówno w uprawie winogron, jak i w produkcji owoców oliwnych.

Na koniec grudnia 2021 r. istniało 81 741 gospodarstw zajmujących się uprawą winogron. Najbardziej wirtuozerskie regiony to: Veneto 16,4% ogółu upraw, Sycylia 15,9% i Apulia 13,5% tortu. Istnieje 51 857 firm produkujących olej z owoców oleistych, których niekwestionowaną królową jest Apulia z ponad połową firm, tj. 16 385, co odpowiada 31,5% całości krajowej, na drugim miejscu Kalabria z 9 465 firmami, odpowiadającymi 18,3% i Toskania z 5 913 firmami, odpowiadającymi 11,4%. Należy zauważyć, że region Apulia ma największą liczbę tłoczni oliwek-819, co odpowiada 18% całości krajowej.

Sektor winiarski okazał się dość odporny na trudności spowodowane pandemią. Ogólna produkcja nie zmniejszyła się, nawet z zamknięciem Ho.re.Ca, odnotowała wzrost o 3,2% w porównaniu z 2019 r. Niemniej jednak strata w zakresie obrotu była odczuwalna, spadając z 13,4 mln EUR do 11,5 mln EUR, czyli -3,6%. Niewielki wkład w powstrzymanie strat gospodarczych przyniosły niewątpliwie <home delivery> i sprzedaż online.

Produkcja oleju i związane z nią dane nie mogą cieszyć się taką samą przejrzystością interpretacji. Na ogólne wyniki sektora wpływ miała nie tylko ogólna sytuacja gospodarcza. Odnotowano wzrost całkowitego obrotu o + 3 % (2019-2020), ale jednocześnie całkowita produkcja została zmniejszona o około jedną czwartą, ze względu na spadający popyt krajowy, jak również rosnące koszty produkcji.

Czytaj dalej: Food & words by Adriana Fontanarosa