Wina sycylijskie na targach w Krakowie -od 6 do 8 listopada – czekamy na przedstawicieli polskiego sektora Horeca, Hoteli czy cateringu POZNAJMY SYCYLIJSKICH WYSTAWCÓW

 Azienda Vitivinicola Candido di Candido Vincenza

Poznaj włoskie wina „Made in Sicily”

Masterclass „Sycylia enologiczna: wina i terytoria”.

z udziałem  Gianni Giardina,  ambasadorem Viticultura eroica, enologiem IRVO

Sala C Lwów – 7 listopada w godz. 11.00 -12.30. 

Wydarzenie, które zorganizował IRVO (Regionalny Instytut Wina i Oleju z Sycylii) wraz z Polską Izbą Biznesową we Włoszech i Smart Iting poprowadzi Gianni Giardina, włoski enolog, ambasador Viticultura Eroica. Zaprezentowane zostanie 10 unikatowych sycylijskich win. W trakcie eventu odbędzie się degustacja a goście będą mogli zadawać pytania oraz bezpośrednio rozmawiać z włoskimi partnerami.

Konieczna jest rezerwacja mailowa na et@capiplit.eu (RSVP) lub bezpośrednio na stoisku IRVO E39, DUNAJ Hall. Ilość miejsc ograniczona

Azienda Vitivinicola Candido di Candido Vincenza

Firma zajmuje 33 hektary pagórkowatych terenów (400 metrów nad poziomem morza) pod uprawę ekologiczną.

Wina są DOC Sicilia i IGP z rodzimymi winoroślami, takimi jak grillo, nero d’avola itp., o różnorodnych smakach i kolorach od czerwonego, białego aż do różowego, od wytrawnego do słodkiego. Wina czerwone są strukturalne i pełne, podczas gdy białe są świeże i owocowe.

Candido zdobyło wiele nagród w ciągu ostatnich 5 lat, prestiżowych, takich jak Srebrny Medal na konkursie win w Brukseli (Utru DOC Sicilia) oraz Wielkie Wyróżnienie w Vinitaly za Mucino leżakowane w beczkach.

Zamiłowanie do tego terytorium jest również widoczne w nazwach na etykiecie, które mają na celu uczczenie dialektalnej terminologii narzędzi używanych do przetwarzania i konserwacji tych cennych płynów.

Kontakt: Paolo Candido     info@candidovinisicilia.it

Informacje o IRVO

Od 1950 roku IRVO (Instytut Oliwy i Wina Regionu Sycylii) współpracuje z plantatorami winorośli, aby stale poprawiać jakość, wydajność i wiedzę o sycylijskich winach na całym świecie. Zajmuje się kontrolą i certyfikacją produkcji wina DOC poprzez sieć akredytowanych laboratoriów. Prowadzi badania wraz z sycylijskimi uniwersytetami i jest zaangażowany w szkolenia i aktualizację zawodową osób pracujących w sektorze, promując również stypendia na specjalizację zawodową dla studentów lub absolwentów. Instytut jest głównym źródłem danych na temat sycylijskiego wina.

Wino i oliwa z oliwek to dwa filary diety śródziemnomorskiej znanej na całym świecie ze swoich korzyści zdrowotnych i niedawno podniesionej do rangi światowego dziedzictwa (UNESCO 2010); Człowiek wyszedł z barbarzyństwa i wszedł do cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego, kiedy zaczął uprawiać winorośl i oliwki (Thucydides); Winorośl i oliwki wiążą CO2 znacznie lepiej niż rośliny leśne i przyczyniają się do ochrony środowiska naszej planety; Wino i oliwa z oliwek ze swoimi smakami, zapachami i kolorami są składnikami jakości życia.

Instytut zawsze brał pod uwagę i doceniał „kulturową” specyfikę wina i oliwy, które nie są zwykłymi produktami konsumpcyjnymi, ale dobrami kultury, silnie związanymi z terytorium, kulturą, historią i lokalnymi tradycjami.

SYCYLIJSKA UPRAWA WINOROŚLI – INFORMACJE PODSTAWOWE

Znaczenie gospodarcze sektora uprawy winorośli – sektor uprawy winorośli jest jednym z najbardziej reprezentatywnych sektorów rolnictwa, a także sycylijskiej gospodarki, zarówno pod względem obrotów, jak i ważnej roli społeczno-gospodarczej i zatrudnienia, jaką odgrywa.

Powierzchnia obsadzona winoroślą – Sycylia z około 99.000 hektarów winorośli i 15% udziałem w całkowitej powierzchni kraju jest drugim co do wielkości włoskim regionem pod względem powierzchni obsadzonej winoroślą.

Produkcja – Sycylia jest drugim regionem we Włoszech pod względem liczby gospodarstw produkujących winogrona, około 26 520.

Na Sycylii istnieje około tysiąca firm winiarskich, z czego około 40 to podmioty stowarzyszone, głównie spółdzielnie w formie społecznych piwnic winnych, charakteryzujące się dużą liczbą małych plantatorów winorośli, którzy wspólnie przekazują swoje winogrona do struktury przetwórczej z produkcją dużych ilości produktu. Pozostałe firmy są prywatne i wiele z nich to winiarnie, które zamykają łańcuch dostaw poprzez winifikację i butelkowanie własnych winogron.

Średnia produkcja winogron w ostatnich latach (2020-2023) wynosi około 6,9 miliona kwintali.

Średnia produkcja wina i moszczu w ostatnich latach (2020-2023) wynosi 3,6 miliona hektolitrów, przy czym wina białe stanowią 63-65%, a wina czerwone pozostałe 35-37%.

Organiczna uprawa winorośli

Sycylia z 37 650 hektarami jest włoskim regionem o największym obszarze upraw ekologicznych winogron, stanowiącym około 38% całkowitej powierzchni winnic regionalnych i 28% krajowej powierzchni winnic ekologicznych.

Z około 704 000 hektolitrów rocznie, Sycylia jest również włoskim regionem o największej produkcji certyfikowanego wina ekologicznego, stanowiącego około 15-20% całkowitej regionalnej produkcji wina i moszczu.

Wina butelkowane

Około 1,65 miliona hektolitrów wina jest butelkowane rocznie na Sycylii (średnia 2021-2023), co stanowi około 45% całkowitej regionalnej produkcji wina i moszczu.

Produkcja DOP/IGP

Sycylia może pochwalić się 24 winami o chronionej nazwie pochodzenia (DOP), w tym 1 DOCG i 23 DOC (zgodnie z włoską nomenklaturą) oraz 7 chronionymi oznaczeniami geograficznymi (IGP/IGT).

Należą do nich słynne wino Marsala DOC w zachodniej Sycylii, wino Pantelleria DOC produkowane na wyspie Pantelleria, wino Etna DOC we wschodniej Sycylii i wino Malvasia delle Lipari DOC produkowane na archipelagu Wysp Liparyjskich oraz Cerasuolo di Vittoria DOCG i Noto DOC w południowo-wschodniej Sycylii.

Wśród IGT zdecydowanie najbardziej reprezentatywna jest IGT „Terre Siciliane”, która stanowi prawie 52% wszystkich sycylijskich win pakowanych.

Całkowita certyfikowana produkcja wina DOC w 2023 r. wyniosła 972 394 hektolitrów, co stanowi około 35% całkowitej regionalnej produkcji wina i moszczu.

Najczęściej produkowanym DOC jest DOC Sicilia z 818 359 hektolitrami certyfikowanymi w 2023 r., co stanowi 84% całkowitej produkcji z certyfikatem PDO w regionie Sycylii.

Handel zagraniczny

Eksport sycylijskich win rośnie z biegiem lat, w 2023 r. sycylijskie wina zostały wyeksportowane o łącznej wartości 167,3 mln euro. Głównymi kierunkami eksportu sycylijskiego wina są: Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Wielka Brytania i Belgia. W ostatnich latach sycylijskie wina odnotowały wyraźny wzrost eksportu na rynek amerykański.

Starożytna tradycja produkcji wina

Uprawa winorośli i jej przekształcenie w wino mają odległe korzenie na Sycylii, co czyni ją jednym z regionów o najstarszych tradycji uprawy winorośli, o czym świadczą liczne fenicko-punickie i greckie znaleziska archeologiczne oraz wiele greckich i łacińskich źródeł literackich, które odnoszą się do słynnych win sycylijskich (Pollio, Mamertino itp.).

Dzięki zmiennej orografii, mnogości mikroklimatów i zmienności genetycznej winorośli, Sycylia jest krajem o silnym powołaniu do produkcji wina. W rzeczywistości, bez grzechu pychy, możemy powiedzieć, że jest to region uprawy winorośli par excellence.

Panoramy sycylijskiej uprawy winorośli są zatem niezwykle zróżnicowane, ponieważ winorośl osiedliła się w najróżniejszych kontekstach środowiskowych i ekonomicznych: od winnic na równinach przybrzeżnych po pagórkowate w głębi lądu, od tarasów Etny po małe drzewa Pantelleria i inne tak zwane „pomniejsze” wyspy.

Sycylia może pochwalić się naprawdę niezwykłą różnorodnością odmian winorośli; od autochtonicznych odmian starożytnej tradycji i wielu klonów, które oferują bogate i zróżnicowane dziedzictwo odmianowe, po międzynarodowe odmiany, które doskonale zadomowiły się na naszej ziemi i czerpią z niej w swoich winogronach charakterystyczną osobowość. Istnieje 71 odmian dopuszczonych do uprawy w naszym regionie.

Skutkuje to szerokim zakresem czasu zbiorów, od początku sierpnia dla Chardonnay na obszarach przybrzeżnych zachodniej Sycylii, do końca października dla Nerello Mascalese na wyższych wysokościach Etny, gdzie winorośl rośnie na ponad 1100 m nad poziomem morza.

Ta zróżnicowana panorama umożliwia produkcję szerokiej i zróżnicowanej gamy rodzajów i produktów, od dużych, wysoce ustrukturyzowanych starzejących się czerwieni po te, które są łatwiejsze do picia, od białych barykadowanych po świeże i owocowe, od różnych win moscati i passiti, likierowych i innych, po wina musujące, od novelli po późne zbiory i tak dalej.

Najbardziej rozpowszechnionymi autochtonicznymi winoroślami są: polerowane białe Catarratto B., które w ostatnich latach produkuje doskonałe białe wina, Nero d’Avola N., jedna z najbardziej znanych sycylijskich czarnych winogron, Grillo B., rozpowszechniona przede wszystkim w zachodniej Sycylii, Inzolia B., Nerello Mascalese N., winorośl obecna przede wszystkim we wschodniej Sycylii, szczególnie w obszarze Etnean, Zibibbo B. rozpowszechniona w zachodniej Sycylii, Frappato N. .

Wśród odmian międzynarodowych: Syrah N., Pinot Grigio G., Chardonnay B. i Merlot N., Viognier B. i Cabernet Sauvignon N..

Enoturystyka             

Według ostatnich badań, Sycylia jest najbardziej atrakcyjnym celem podróży winiarskich i kulinarnych we Włoszech dzięki wspaniałym i zróżnicowanym krajobrazom, od morza po góry i pagórkowate tereny w głębi lądu, sprzyjającemu klimatowi przez większą część roku, licznym zabytkom, parkom archeologicznym, dziedzictwu artystycznemu i kulturowemu z różnych epok, muzeom, rezerwatom przyrody, historycznym krajobrazom wiejskim, wciąż żywym tradycjom oraz bogatej i zróżnicowanej gastronomii.

Sycylia posiada 13 uznanych „Strade del Vino” (szlaków winiarskich), tras turystyki winiarskiej, które obejmują różne części regionu i obejmują winiarnie produkujące wino i inne produkty rolno-spożywcze, hotele, restauracje, cukiernie itp. itd.

Sycylia może pochwalić się 7 miejscami światowego dziedzictwa UNESCO i 2 niematerialnymi elementami dziedzictwa kulturowego UNESCO, z których jednym jest „uprawa winorośli krzewiastej na wyspie Pantelleria”, uznana za niematerialne dziedzictwo UNESCO w 2015 r., gdzie winorośl Zibibbo była uprawiana od niepamiętnych czasów jako niski krzew w zagłębieniach wykopanych w celu ochrony winorośli przed silnymi wiatrami, które charakteryzują klimat wyspy.