
- 01 mar 2025
- Admin_capi
- Aktualności
- Comments: 0
Redakcja TTG Polska zorganizowała Turystyczne Otwarcie Roku TOR 2025, które odbyło się 19 lutego w Warszawskim Domu Technika NOT z udziałem naszej Izby.
Rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość i aplikacje mobilne, w trybie przyśpieszonym rewolucjonizują podróże. Wzrost świadomości ekologicznej prowadzi do większego nacisku na zrównoważony rozwój w turystyce. Po doświadczeniach związanych z pandemią, zdrowie i bezpieczeństwo stają się priorytetem dla podróżnych.
W zabieganiu o turystę wygrają te kraje, które potrafią odpowiadać na nowe formy komunikacji oraz potrafią zorganizować współpracę administracji centralnej, regionalnej, lokalnej z oferentami turystyki przyjazdowej i linami lotniczymi.
Pierwszą część spotkania otworzył panel z udziałem przedstawicieli Narodowych Organizacji Turystyki reprezentowanych w Polsce z Czech, Słowacji, Indii, Maroko, Tunezji, Chin, Austrii i Meksyku oraz Polskiej Izby Turystyki, pod tytułem: „Jaka jest przyszłość turystyki w moim kraju: zrównoważona, inkluzywna, cyfrowa, ekologiczna czy „odporna”?”
W części drugiej paneliści: Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dr inż. Piotr Dominik, Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula, dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, dyplomacja i turystyka kulinarna, dziennikarstwo, doradztwo, kontakty ekonomiczno-kulturowe z Azją i Grzegorz Mazur z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, omówili temat polskiej turystyki kulinarnej, jej stan i perspektywy rozwoju tego sektora.
W kolejnej części spotkania głos zabrał Piotr Borys, sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, szeroko omawiając strategię rozwoju polskiej gospodarki turystycznej.
Ewa Trzcińska, prezes PIBW CAPI wzięła udział w panelu zamykającym konferencję , a w którym udział wzięli: Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Daniel Janiak, burmistrz Sochaczewa, Kamil Kurak, członek zarządu Polskiej Izby Turystyki, Józef Ratajski, prezes ZPT Lewiatan, Bożena Szok, prezes Zarządu Hotele Historyczne w Polsce, Adam Zaborowski z OST Gromada oraz Kacper Haluch, dyrektor sieci sprzedaży Nowa Itaka, którzy odpowiedzieli na pytanie, jakie instrumenty są potrzebne w rozwoju gospodarki turystycznej.
Bardzo duża frekwencja, żywa dyskusja, wiele pytań i ciekawych odpowiedzi pokazały, jak ważne i potrzebne są takie spotkania dla wypracowania działań, mogących pomóc zaprowadzić polską turystykę na właściwy, efektywny tor.
Spotkanie zakończyło się degustacją lokalnych produktów z upraw naturalnych, przygotowanych przez Bernarda i Pedro Dogor z podlaskiego gospodarstwa oraz wędliny domowe bez konserwantów od Antoniaków, również z Podlasia. Na stole znalazły się także oscypki przekazane przez burmistrza Zakopanego. Specjały skradły serca i podniebienia uczestników, którzy ze smakiem zadbali, by nie został nawet okruszek.
Więcej:

