Prezes CAPI Ewa Trzcińska  odebrała dwie nagrody w konkursie Senatu RP

22 kwietnia 2022 r. w Senacie RP  odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych  z 2020 i 2021 r. Wyjątkowo nagrody wręczano laureatom z dwóch ostatnich lat, którzy nie mogli ich odebrać wcześniej z powodu pandemii. Ewa Trzcińska otrzymała dwie nagrody, tak za rok 2020 jak i 2021! Gratulujemy

Wicemarszałek Senatu i przewodniczący jury konkursu Michał Kamiński podkreślił, że Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, Prezydium Senatu i cały Senat RP do misji, jaką jest podtrzymywanie więzi Polski z Polakami mieszkającymi za granicą przykłada ogromną wagę, a te więzi umacniają między innymi dziennikarze poprzez swoją pracę .

„Pandemia nam uświadomiła, że tak naprawdę wspólnota, w jakiej żyjemy, to nie wspólnota terytorialna, tylko wspólnota ducha. I to właśnie dobrze ilustruje nasza nagroda, która od samego początku była adresowana do ludzi, którzy nie we wspólnocie terytorialnej odnajdują się, bo siłą rzeczy nie mogą, skoro są rozrzuceni po całym globie, ale w tej wspólnocie ducha, słowa, myśli polskiej się odnajdują. I za to, że państwo tak wiele robicie dla tego ducha, myśli polskiej za granicą – chciałbym bardzo serdecznie w moim własnym imieniu i w imieniu Senatu RP podziękować” – powiedział wicemarszałek Michał Kamiński.

Dyplomy otrzymali laureaci 15. edycji konkursu z 2020 r. pt. „Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny”, której celem było, w kontekście 100-lecia Bitwy Warszawskiej, znalezienie  odpowiedzi na pytanie czy Polaków ponad granicami łączy pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych. Laureatami są: Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków z Odessy „Polska nuta” (I nagroda), Iwona Piętak z  Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Szkurłat z Radia Kraków (III nagroda), Ewa Trzcińska z portalu polacywewłoszech.com (III nagroda), Sława Ratajczak z portalu Gazeta Rynek –Hamburg (wyróżnienie).

Dyplomy odebrali także  laureaci 16 edycji konkursu z 2021 r. pt. „Choć nauka nie ma ojczyzny, uczony ją posiada”, której celem było pokazanie, jak radzą sobie polscy naukowcy poza granicami, jaki jest ich wkład w rozwój światowej nauki, jakie są ich relacje z Polską. Laureatami są: Marzena Wróbel-Szała  z Polskiego Radia Zachód (I nagroda), Iwona Piętak z Radia Rzeszów (II nagroda), Ewa Trzcińska z portalu polacywewłoszech.com (III nagroda), Joanna Gąska z Radia Kraków (III nagroda),  Tomasz Wolff z „Głosu” gazety Polaków w Republice Czeskiej (wyróżnienie).

„Tematy jakie Senat wybrał do konkursów w ostatnich dwóch latach były dla mnie bardzo inspirujące. Szukając na nie odpowiedzi miałam okazję poznać lepiej sposób myślenia młodych Polaków zamieszkujących we Włoszech, ich problemy i poszukiwanie własnej tożsamości czy miejsca w świecie – Lekcja historii była pretekstem do rozmowy o życiu.

Drugi z kolei temat – „Choć nauka nie ma ojczyzny, uczony ją posiada”  przyczynił się do przeprowadzenia rozmowy z niesamowitym polskim matematykiem, światowej sławy naukowcem profesorem Tadeuszem Iwańcem, który opowiedział w sposób niezwykle  prawdziwy, a jednocześnie skromny i prawy  historię młodego Tadka i brata bliźniaka, którzy wspięli się na naukowy Olimp.

Z niecierpliwością czekam na kolejny temat- wyzwanie, jaki ogłosi Senat w ramach kolejnej edycji konkursu” – podsumowała Ewa Trzcińska

Szczególnie wzruszającym momentem  było wystąpienie Soni Pajgert, która odbierała nagrodę także w imieniu  współautora filmu Wiktora Pajgerta, który nie mógł przybyć z ogarniętej wojną Ukrainy.

„Dla nas ta nagroda była bardzo niespodziewana. Te czasy, które do niedawna były dla wszystkich zaskakujące, dziwne – mam na myśli pandemię, o której wspomniał pan marszałek – teraz, z dzisiejszej perspektywy wydają się normalnością. Wtedy myśleliśmy, że gorzej już być nie może, jednak – jak mówią starsze osoby z Kresów – okazuje się, że zawsze może być jeszcze gorzej” – powiedziała Sonia Pajgert i dodała:

„Nasz film powstał z myślą o tym, żeby przywrócić pamięć o Polakach Odessy, która została jakby zatarta, zamazana. Mało kto wiedział, że Polacy brali czynny udział w rozbudowie miasta. W tej chwili członkowie stowarzyszenia „Polska Nuta”, w tym współautor filmu, pozostają w Odessie. Są to osoby posiadające Kartę Polaka, które mogłyby wyjechać, ale zdecydowały się pozostać dlatego, że tam jest ich dom i żeby historia, którą pokazaliśmy w filmie, się nie powtórzyła. A jak wiemy, historia lubi się powtarzać” – dodała.

Więcej o tym wydarzeniu:

Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu

Nagrodzone teksty Ewy Trzcińskiej, opublikowane na portalu polacywewloszech:

Lekcja historii czyli życia? – Polacy we Włoszech – wiadomości online (polacywewloszech.com)

Profesor Tadeusz Iwaniec: “Zainteresował mnie już w podstawówce Albert Einstein. Nauczyciel powiedział mi, że aby go zrozumieć trzeba się dużo uczyć. Pomyślałem sobie wtedy zatem niech tak będzie” – Polacy we Włoszech – wiadomości online (polacywewloszech.com)