Post-pandemiczny krajobraz włoskiej turystyki kulinarnej i winiarskiej w Raporcie Food and Wine Tourism 2022

Oferta włoskiej sztuki kulinarnej i wina

Nie jest przypadkiem, że Włochy należą do najchętniej wybieranych kierunków przez turystów z całego świata. Choć może to zabrzmieć jak banał, ale należy wymienić morze, góry, jeziora, miasta sztuki i wiele ośrodków kultury podróżujących od starożytności do czasów współczesnych. Dodajmy do tego sektor rolno-spożywczy i winiarski, który dzięki swoim wyjątkowym produktom zajmuje ważne miejsce na międzynarodowej liście dziedzictwa i ma wszelkie kwalifikacje, aby utrzymać rekord.

Włochy już teraz zajmują prestiżowe pierwsze miejsce w Europie pod względem certyfikowanych produktów (IG). Według stanu na listopad 2021 roku było to 814 produktów, podzielonych na 315 produktów rolno-spożywczych i 526 win. Należy zwrócić uwagę na wzrost w ciągu ostatniej dekady 76 nowych produktów rolno-spożywczych i 8 nowych win zarejestrowanych od 2011 roku. W samym 2021 roku zarejestrowano 3 nowe produkty i choć pandemia w oczywisty sposób spowolniła proces rejestracji, to nie ma zauważalnego spadku rocznych rejestracji w porównaniu z poprzednimi latami.

Dumą napawa fakt, że każdy region ma przynajmniej jeden zarejestrowany produkt. Ogólny ranking przedstawia się następująco, na pierwszym miejscu Emilia-Romania z 47 zarejestrowanymi produktami rolno-spożywczymi (ChNP, ChOG i GTS łącznie), następnie Sycylia i Veneto obie z 39 produktami. Palmę zwycięzcy w kategorii wina dzierży Piemont z 59 winami IG, następnie Toskania – 58 i Veneto – 53.

Zauważa się, że produkcja certyfikowanych produktów osiąga 16,6 mld euro wartości ekonomicznej w 2020 roku, co stanowi spadek o 2% w porównaniu z 2019 rokiem. 53% całkowitej wartości krajowej obejmuje północny wschód, podczas gdy obszar południowy wykazuje wzrost o 7,5% w porównaniu z 2019 r.

Ta rozpiętość znajduje odzwierciedlenie w Tradycyjnych Produktach Żywnościowych, z 5 333 produktami na liście Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa z marca 2021 roku. Liczba ta wzrosła o 107 w stosunku do poprzedniego roku. Tutaj największy sukces odnosi Kampania z 599, a następnie Toskania i Lacjum, z 463 i 438 produktami tradycyjnymi.

Istnieje rosnąca tendencja do produktów ekologicznych, stwierdzona również w preferencjach konsumentów.

Czytaj więcej: Food&Words by Adriana Fontanarosa