Otwarcie Konsulatu Honorowego RP we Florencji z udziałem naszej Izby

Na zaproszenie Anny Marii Anders, Ambasador RP w Rzymie i  Stefano Barlacchi, Konsula Honorowego RP w Toskanii przedstawicielki Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech prezes Ewa Trzcińska i wiceprezes Agnieszka B. Gorzkowska miały przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu Konsulatu.

To już po raz drugi we Florencji powstał  polski Konsulat Honorowy, poprzedni był w latach 20-tych ubiegłego wieku. W ważnym dla Florencji dniu 5 listopada (święto związane z Giorgio La Pira, «sindaco santo») a tuż przed 11 listopada tak ważnym dla Polaków, otworzono Konsulat Honorowy, na którego czele stanął Stefano Barlacchi, od lat współpracujący z Polonią z tego regionu. Oficjalnie Toskanię zamieszkuje ponad 9 tysięcy obywateli polskich i jest to czwarty region pod względem naszej obecności we Włoszech (po Lacjum, Emilii Romanii i Kampanii).

Uroczyste przecięcie biało-czerwonej wstęgi przez Ambasador Anders, Konsula Stefano Barlacchi i przedstawiciela władz miasta obserwowali licznie zgromadzeni goście, w tym Agata – Ibek Wojtasik, konsul RP w Rzymie, Barbara Minczewa, dyrektor Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie, Łukasz Paprotny, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie czy przedstawiciele Polonii.

Nowo mianowany Konsul, wyraźnie wzruszony  w swoim bardzo emocjonującym wystąpieniu kilkakrotnie podkreślał, że pragnie aby konsulat stał się miejscem zarówno wymiany kulturowej, ale też i biznesowej. Taka idea jest bliska naszej Izbie i dlatego również liczymy na owocną współpracę tak z samym konsulatem jak i z toskańską Polonią czy toskańskimi przedsiębiorcami i organizacjami. Pierwsze rozmowy zostały już podjęte!

Od lewej: prezes CAPI Ewa Trzcińska, Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, przedstawicielki z Polsko-Włoskiego Stow. w Toskanii, Halina Lorenc i Anna Reszczyńska
Konsul Honorowy RP we Florencji Stefano Barlacchi i Prezes CAPI Ewa Trzcińska
Maria Gratkowska i Ewa Trzcińska

Więcej materiałów na portalu informacyjnym www.polacywewloszech.com