- 10 cze 2024
- Admin_capi
- Aktualności
- Comments: 0
Słowo „hejt” niestety zadomowiło się w życiu publicznym. Co siódmy dorosły Polak twierdzi, że osobiście doświadczył hejtu w Internecie (m.in.: obrażania, wyzywania, wyśmiewania, poniżania). Badania dowodzą, że hejtujący stanowią dziś ok. 25 proc. wszystkich użytkowników Internetu. Jednak oczernianie, szkalowanie, czy z pozoru niewinne, naszpikowane drobnymi złośliwościami komentarze nie dotyczą tylko sieci. Coraz częściej hejt dotyka osoby w szkole, miejscu pracy czy w rodzinie. Złośliwości, rozsiewanie nieprawdziwych informacji, a w skrajnych przypadkach nawet niszczenie efektów cudzej pracy prowadzi do wielu poważnych, często tragicznych konsekwencji, szczególnie wśród młodych ludzi.
Policyjne statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży są przerażające. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2022 roku próby samobójcze podjęło 2093 dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. W 156 przypadkach zakończyły się one śmiercią. Dla porównania w 2021 roku prób samobójczych było ok. 1,5 tyś, a w 2020 roku mniej niż tysiąc. Od kilku lat zajmujemy niechlubne drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem prób samobójczych wśród nastolatków. Do najczęstszych przyczyn targnięcia się na życie wśród dzieci i młodzieży należą: depresja, stany lękowe i hejt.
Dlatego też nasza IZBA od samego początku wspiera kampanię Iwony Adamskiej NIE HEJTUJĘ -MOTYWUJĘ, uznając, że jest ona bardzo potrzebna.
– W ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziłam z psychologiem i pedagogiem Katarzyną Kukielińską i Anną Stępień-Kraską 31 szkół. Ponad 3600 uczniów wzięło udział w naszych warsztatach i pogadankach na temat hejtu i poczucia wartości. Wystąpiłam z akcją na 5 dużych konferencjach dla kobiet promując kampanię m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Koluszkach, Radomiu, Ciechanowie i Połańcu (łącznie w wydarzeniach wzięło udział prawie 1000 kobiet!). Każde z tych spotkań dało mi niesłychaną energię do działania, ale też każdy z tych aspektów był potwierdzeniem słuszności podjętych przez nas działań – powiedziała pomysłodawczyni projektu Ilona Adamska, która odwiedziła już blisko 70 szkół w całej Polsce.
Tym, co wyróżnia kampanię „Nie hejtuję – motywuję” na tle innych akcji jest fakt, że młodzież otrzymuje tu realne wsparcie i ogromną dawkę pozytywnej energii. Budzące zgrozę dane, przerażające statystyki, to motywy, które często pojawiają się na tego typu spotkaniach. Nie przekonują one młodych ludzi, którzy potrzebują zrozumienia, wsparcia i akceptacji. Spotkania „Nie hejtuję – motywuję” pomagają stworzyć nawzajem motywującą się wspólnotę wśród uczniów. Mając takie wsparcie, łatwiej przecież pokonać hejterów!
Spotkania w ramach kampanii dają też wiele praktycznych wskazówek dotyczących szukania pomocy i… dają wiele do myślenia samym sprawcom hejtu. Każdy, komu wydaje się, że Internet zapewnia anonimowość, a za uporczywe nękanie nie ma kary, po spotkaniach z Iloną Adamską i zaproszonymi przez nią specjalistkami, przekonuje się, że jest w błędzie!
Hejt to problem, który może dotknąć nas wszystkich. Często osoby publiczne, aktywne w mediach społecznościowych, stają się ofiarami nieprzyjemnych komentarzy i działań. Ale hejt nie wybiera – każdy może stać się jego ofiarą.
W obliczu tego problemu, warto zastanowić się, jak możemy wspólnie tworzyć zdrowsze środowisko, zarówno dla nas samych, jak i dla naszych bliskich. Jak możemy chronić siebie i innych przed negatywnymi konsekwencjami hejtu?
Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć książka Ilony Adamskiej pt. „Siła pozytywnego nastawienia. Jak skutecznie radzić sobie z hejtem i wzmocnić poczucie własnej wartości”. Ta publikacja nie tylko zgłębia problematykę hejtu w różnych dziedzinach życia, ale również oferuje praktyczne porady od ekspertów: prawników, psychologów i terapeutów.
Książkę można kupić: https://www.ikmag.pl/produkt/sila-pozytywnego-nastawienia-jak-skutecznie-radzic-sobie-z-hejtem-i-wzmocnic-poczucie-wlasnej-wartosci/
Więcej informacji: