Myplant & Garden w Mediolanie wyznaczył trendy na kolejny rok w branży

Myplant & Garden – Międzynarodowe Targi Zieleni 0dbyły się na FieraMilano-Rho w dniach 23-25 lutego 2022 r. Pokazano trendy i tendencje w branży tak jeśli chodzi o produkty, ale i usługi, badania, wzornictwo czy rozwiązania w zakresie produkcji oraz kreatywność w sektorze ekologicznym.

Te jedne z najpiękniejszych i najbardziej pachnących targów, na które 700 wystawców przywozi rośliny żywe, kwiaty, krzewy, ale i np. 200-letnie drzewa oliwne są prawdziwą ucztą dla zmysłów, ale i informacją o tendencjach rynkowych. Wśród wystawców są też firmy zajmujące się sprzedażą maszyn, projektowaniem i kształtowaniem krajobrazu czy doniczek jak przypadku polskiej firmy Don Kwiat.

Prawie 700 wystawionych marek przekształca pawilony FieraMilano-Rho w gigantyczną szklarnię o powierzchni czterech i pół hektara pokazującą świat roślin. W targach wzięło udział 115 oficjalnych delegacji międzynarodowych kupców z 30 krajów, głównie z Europy, która jest głównym rynkiem zbytu dla produktów włoskich (84% eksportu),

Event miał bogaty kalendarz imprez towarzyszących np. pokazy florystyczne, liczne seminaria poświęcone innowacjom w sektorze. Jako ciekawostki można wymienić konkursy wspinania się na drzewa przez drwali, czy te z udziałem światowych mistrzów dekoracji kwiatowych.

To właśnie tu możemy zobaczyć najnowsze trendy związane z dekoracjami na ceremonie ślubne, nowe hybrydy botaniczne, centra ogrodnicze przyszłości, wielowiekowe drzewa oliwne i ogromne drzewa bonsai, rzeki kwiatów i monumentalne kaktusy, ale także inteligentne ogrody dla domu, sprzęt do ogrodów i warzywników, eko-maszyny oraz nowe gatunki roślin.

W trzech pawilonach można było podziwiać szeroką gamę roślin ogrodniczych i kwitnących (od aromatycznych po halowe). Oczy cieszyły drzewka bonsai, kaktusy, sukulenty, rośliny i drzewka owocowe pokazywane przez liczne szkółki. W hali 16 ogromnym powodzeniem cieszyło się stoisko firmy Don Kwiat z Urzędowa, proponującej dużą gamę doniczek. Przedstawiciele firmy Łukasz Sztrąf i Waldemar Kochański profesjonalnie przygotowani do targów, z bardzo ciekawymi produktami dla całego sektora producentów roślin ozdobnych i drzewek owocowych odbyli wiele interesujących rozmów, z których zapewne wiele przemieni się na konkretne zamówienia. Firma od kilku lat wystawia się na włoskich targach i doskonale wie, że trzeba mieć na stoisku osobę mówiącą po włosku, bo zapewnia to nawiązanie kontaktu z lokalnym rynkiem, który jest jednym z największych w Europie.

Szósta edycja Myplant & Garden w Mediolanie potwierdziła, że oprócz FLORMART ( 21-23 września w tym roku) w Padwie są to wiodące międzynarodowe targi profesjonalnego ogrodnictwa.

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami wzrostu świadomości i uwagi na temat ekologicznych rozwiązań: od polityki po system budowlany, od ulepszania otwartych przestrzeni po rewitalizację miast. Pandemia uświadomiła jak ważny jest domowy wymiar ekologicznego życia, widoczna jest tendencja mikroupraw, pielęgnacji przestrzeni zewnętrznych (balkonów, tarasów, ogrodów).

Dom i ogród – tu odnotowano zdecydowanie większe zainteresowanie w ostatnich latach. Na podstawie danych pochodzących z agencji badawczych, globalny rynek Home & Garden to wartość sprzedaży 308 mld USD w 2020 r., przy średnim rocznym tempie wzrostu wynoszącym 1,6% w ciągu ostatnich pięciu latach. Włochy to wartość 20 mld USD sprzedaży w tym segmencie. Szacuje się, że w 2025 roku sektor ten przekroczy w skali globalnej 350 mld USD, z czego 22 mld USD zostanie wygenerowanych we Włoszech (średni roczny wzrost we Włoszech wynosi 2,3%).

Ogrodnictwo – w2015 r. wartość sprzedaży produktów ogrodniczych na świecie wynosiła 88 mld USD,  a ponad 100 miliardów w 2020 roku (między 104 a 106 miliardów według badań różnych),  z czego połowa przypada na Europę.

W porównaniu z ostatnimi danymi Myplant z listopada 2019 ( tu mowa o rekordowej wtedy wartości 2, 85 mld) dane rosną – sprzedaż w 2021 r. osiągnęła historyczny próg 3 mld EUR (+150 mln EUR w dwa lata 2019-2021).

Źródła danych: Statista, Technavio, Research and Markets, Mordor Intelligence, Grand View Research, GM Insights, Euromonitor International, Istat, Nomisma, Businesscoot.

Ogrodnictwo szkółkarskie – regiony takie jakToskania, a następnie Lombardia i Sycylia przodują w produkcji drzewek, z kolei Liguria, Sycylia i Kampania to zagłębia słynące z produkcji kwiatów i roślin ozdobnych (dane MIPAAF-Crea).

Zarejestrowanych jest około 24 000 włoskich firm produkujących drzewka czy rośliny ozdobne. W 2020 r. włoski sektor szkółkarski to sprzedaż na poziomie blisko 3 mld euro (12% wartości europejskiej), z czego 903 mln euro stanowi eksport. 27 krajów UE jest głównym rynkiem zbytu dla produktów włoskich (84%). Prawie 60% włoskiego eksportu jest sprzedawane do Francji, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Głównymi rynkami zaopatrzenia (importu) dla Włoch są Niemcy, Francja, Hiszpania i … Polska. Jest więc miejsce dla polskich firm, które powinny rozważyć wejście na ten rynek, może korzystając ze wsparcia Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI, która pomoże tak w kwestiach organizacyjnych jak i zapewniając profesjonalne tłumaczki.

Relacja z targów: Ewa Trzcińska