Jak wygląda przywództwo kobiet w Polsce i Europie? – Ewa Trzcińska na II Ogólnopolskim Kongresie Kobiecej Przedsiębiorczości w Krakowie

II Ogólnopolski Kongres Kobiecej Przedsiębiorczości, który nasza Izba objął patronatem  odbył się w dniu 16 września w Krakowie. Raz do roku Akademia Kobiecej Przedsiębiorczości organizuje wydarzenie mające za zadanie dzielenie się wiedzą biznesową i ekonomiczną. Tym razem prezes Elżbieta Jachymczak zaprosiła jako prowadzącego Przemysława Skowrona, dziennikarza radiowego i pisarza oraz Katarzynę Gumula-Kubicka, adwokat i redaktor Businness Intelligence.

Polską Izbę Biznesową we Włoszech oraz Portal Polacy we Włoszech  reprezentowała Ewa Trzcińska. Podczas panelu dyskusyjnego „Przywództwo kobiet w Europie”, moderowanego przez adw. Katarzynę Gumula -Kubicka,  prezes PIBW CAPI podkreślała znaczenie kobiecej solidarności, wzajemnego wspierania się kobiet i …. działania:

Każda z nas musi wyjść ze swojej strefy komfortu i krok po kroku realizować założone cele. Oczywiście, nie wszystkim będzie się podobać, to co robicie – to normalne, łatwiej jest krytykować niż samemu coś zrobić. We Włoszech około 20 procent firm jest założonych przez kobiety, głownie w handlu, turystyce czy gastronomii. Ciągle jeszcze niewiele jest na stanowiskach kluczowych np. na uniwersytetach – wystarczy powiedzieć, że w historii Uniwersytetu Bolońskiego kobieta nigdy nie była rektorem. Pojawiła się szansa w tym roku i taką też pozostała, bo zabrakło kobiecej solidarnościWięc nie skupiajmy się na walce z mężczyznami, ale róbmy swoje najlepiej jak potrafimy

Druga panelistka Ilona  Adamska,  wydawca i redaktor naczelna magazynu Law Business Quality, Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet mówiła między innymi o znaczeniu mentoringu, a także jak ważna jest wymiana doświadczeń w biznesie.

Obie zaproszone panie podkreślały, że kobieta jest świetnym przywódcą, empatycznym ale i wymagającym, dającym przykład jednocześnie umiejącym rozdzielać zadania

To, że dziś tu jesteście, że chcecie się rozwijać i doskonalić już jest odpowiedzią na pytanie, czy kobieta może być liderem. Jednocześnie warto zastanowić się, jak wychowujemy nasze dzieci, jaki dajemy im przykład? Ile dziewczynek chce być premierem, dyrektorem czy wynalazcą? Z badań wynika, że niewiele. Marzeniem naszych córek jest bycie pielęgniarką, może baletnicą lub nauczycielką…. Pokazujmy im, że biznes czy polityka też jest dla nich, że nie ma granic związanych z płcią – dodała już na sam koniec Ewa Trzcińska, co zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem.

Uczestniczki Kongresu podkreślały, jak duże znaczenie ma grupa wsparcia dla ich działalności i jak bardzo potrzebne są tego typu inicjatywy.  Elżbieta Jachymczak na ręce Ewy Trzcińskiej przekazała specjalny dyplom z podziękowaniami dla naszej Izby za wsparcie w tej inicjatywie.

Fot. Kuba Ociepa

Polska Izba Biznesowa we Włoszech składa serdeczne gratulacje wszystkim uczestniczkom oraz organizatorom Kongresu i życzy dalszej wspaniałej współpracy.

Szczegółowa relacja:

II Ogólnopolski Kongres Kobiecej Przedsiębiorczości – fotorelacja – Business Intelligence (business-intelligence.com.pl)