Italia seniorów, czyli silver economy we Włoszech

60% konsumentów w Europie i w Stanach Zjednoczonych stanowią osoby po 50 tym roku życia – to wiek, który dziś wyznacza początek silver age w Unii Europejskiej.

Włochy to jedno z państw najbardziej starzejących się na świecie – statystycznie na pięć osób starszych przypada tylko jedno dziecko. Jednakże pozytywnym aspektem tej rzeczywistości jest wydłużenie średniej długości życia w tempie 5% rocznie (dane UE). Dziś liczba osób powyżej 60 roku życia wynosi 14 mln, a w 2050 będzie wynosić 19 mln. W związku z czym za „osoby starsze” będzie uważać się ludność dopiero po 70 tym roku życia. A oznacza to, że pojawi się wiele nowych możliwości i innowacyjnych produktów i usług skierowanych do tej licznej grupy wiekowej.

W czerwcu 2022 w Rzymie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja na temat aktywnego starzenia się –  “Aktywne starzenie się jest jednym ze strategicznych wyzwań stojących przed włoskim rządem” – wyjaśnia włoska minister E. Bonetti. Minister wskazała także pewne innowacyjne projekty, które rząd włoski ma zamiar kontynuować, np. wzmocnienie infrastruktury społecznej, zwłaszcza dla osób niesamodzielnych, pakt międzypokoleniowy, inwestycje w profilaktykę, i inne.

Dwa lata temu narodził się projekt uruchomienia funduszu dla tzw. Silver Economy”. Wyróżniono tu 4 aspekty: profilaktyka, jakość życia, zaawansowana opieka domowa, łańcuch dostaw – sektor opieki zdrowotnej. Inwestowanie w silver economy oznacza inwestowanie w sektor o ogromnym i stale rosnącym potencjale, stanowiącym ważne źródło ożywienia gospodarczego kraju.

Zarówno styl życia i potrzeby osób starszych (coraz bardziej aktywnych, zdrowych i otwartych na technologię) znajdują odzwierciedlenie w światowej gospodarce, od opieki zdrowotnej po kredyty, od nieruchomości po wypoczynek i podróże.

Jednym z przykładów nowych technologii, które już teraz stanowią część naszego codziennego życia i wydają się niemal niezbędne w wielu czynnościach są np. “asystenci głosowi” – 62% badanych stwierdziło, że czuje się mniej samotnie, 75% widzi poprawę swojego samopoczucia, a 98% wyraziło większą chęć komunikowania się z innymi ludźmi za pomocą nowych technologii.