Inwazja Rosji na Ukrainę – skutki ekonomiczne

Specjalnie dla nas korespondencja krakowskiej dziennikarki, redaktor Elżbiety Jachymczak

Dzień 24 lutego 2022 roku przechodzi do historii, jako dzień ataku Rosji na Ukrainę. Nasz wschodni sąsiad został zaatakowany nad ranem. Zaskoczenie, niedowierzanie. Wojna tuż za naszą wschodnią granicą wprowadza nerwowość wśród Polaków. W województwach przygranicznych – podkarpackim i lubelskim oraz w pobliskiej Małopolsce jest to bardzo wyczuwalne. Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę? Jakie będą skutki ekonomiczne tej inwazji? Jak reagują rynki finansowe?

Co dzieje się u nas w pierwszych dniach po ataku Rosji na Ukrainę?

Wczorajsze popołudnie, wieczór i noc pokazały bardzo dynamiczne wzrosty cen paliw na stacjach  benzynowych. Tworzyły się ogromne kolejki. Każdy chciał zatankować swój samochód do pełna, po jak najniższej cenie. Niestety z minuty na minutę ceny rosły. Rano benzyna bezołowiowa 95 kosztowała średnio 5,39 zł, a po godzinie 23 jej cena wynosiła 5,69 zł. Rano 25 lutego 2022 roku obserwujemy dalsze wzrosty. Na niektórych stacjach są chwilowe braki oleju napędowego.

Ludzie ulegają panice. W dokach zaraz braknie nam paliwa. Będzie trzeba czekać.” – mówi kierownik jednak ze stacji benzynowych.

Jakie będą skutki ekonomiczne?

Rosnące ceny paliw przełożą się na wzrost kosztów transportu. To z kolei może wpłynąć na wzrost cen produktów w sklepach. Każda podwyżka cen towarów będzie napędzać wzrost inflacji. Ekonomiści przewidywali, że w wakacje możemy spodziewać się wielkości dwucyfrowej. Wynika to z faktu, że obecnie jesteśmy w okresie obowiązywania tarczy inflacyjnej. Myślę jednak, że w obecnej sytuacji może nastąpić to wcześniej.

Skutki ekonomiczne ataku Rosji na Ukrainę

  • Wzrost cen paliw
  • Wzrost cen produktów w sklepach
  • Wzrost inflacji
  • Niestabilne kursy walut
  • Ryzyko wzrostu rat kredytowych, jeśli RPP podniesie stopy procentowe

Jak reagują rynki finansowe?

Czarny czwartek na polskiej giełdzie. WIG20 zanotował spadek -10,86%. Indeks największych polskich spółek zakończył sesję na poziomie 1817 pkt. Największe spadki zanotowało LPP z wynikiem -25,19%. Z kolei notowania PKO BP spadły o 16,82%. Trzecią w kolei spółką o największych spadkach było CCC -15,94%. 

Patrząc na rynek walutowy nasz złoty w czwartek słabnął. Kurs USD/PLN wynosił na koniec dnia (24.02.2022) 4,13 (+ 3,36%) a EUR/PLN wynosił 4,63 (+2%). Rosną również ceny złota i franka szwajcarskiego. Złoto było wyceniane na 1.961,36 USD/uncję a kurs CHF/PLN wynosił 4,51 (+0,91%).

Nie wiemy, jaka będzie decyzja RPP (Rada Polityki Pieniężnej) w zakresie ewentualnej podwyżki stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 marca. To jeszcze ponad tydzień. Będziemy śledzić rozwój sytuacji za wschodnią granicą, która zmienia się bardzo dynamicznie. Wczoraj organizowaliśmy zbiórkę ubrań i jedzenia, dziś opatrunki.

Polacy bardzo szybko zaregowali w sposób praktyczny. Firmy transportowe udostępniają swoją flotę do dyspozycji, inni ładują najpotrzebniejsze towary I dowożą je na granicę. Polkie koleje zapewniają darmowy przejazd wszystkim mieszkańcom Ukrainy aby jak najbezpieczniej dojechali do miejsca dla nich bezpiecznego. Kolejne firmy zgłaszają chęć konkretnej pomocy, w tym dania ztrudnienia I schronienia dla naszych zaatakowanych wschodnich sąsiadów. Takich praktycznych działań jest więcej, przybywa ich z godziny na godzinę

Więcej na stronie: business-intelligence.com.pl/