
- 06 kwi 2022
- Admin_capi
- Aktualności
- Comments: 0
Od 1 do 4 kwietnia w Mediolanie odbyły się najbardziej romantyczne targi, czyli SìSposaItalia Collecion. Fieramilanocity zaproponowała czarne wykończenia stoisk, na których biel sukienek ślubnych była wyjątkowo widoczna. Ponad 170 wystawców pokazało nowe kolekcje dla panny młodej, pana młodego, na samą ceremonię czy dodatkowe akcesoria. Impreza, przeznaczona jest dla osób z sektora i ma charakter międzynarodowy.


W tym roku wyjątkowo widoczna była też Polska, reprezentowana przez kilkanaście firm, ale i posiadająca stand narodowy, na którym firma M Promotion w imieniu MRiT zorganizowała konferencje i spotkania B2B. W ramach kończącego się w tym roku programu promocji Polska pokazała możliwości sektora, który przez ostatnie lata zdobył już pewną renomę na rynku włoskim. Wiele firm z Italii doceniło doskonałą jakość wyrobów wychodzących z polskich szwalni, zlecając im szycie swoich kolekcji. Inne są w trakcie poszukiwań, chcąc obniżyć koszty przy zachowaniu jakości.


Dużym zainteresowaniem cieszyło się sobotnie wystąpienie Ewy Trzcińskiej, prezes Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech Capi, pokazujące praktyczne możliwości wejścia na rynek włoski i czekające na nim pułapki. W trakcie wystąpienia, które Ewa Trzcińska zaproponowała w formie dialogu polscy przedsiębiorcy zadawali wiele pytań tak prezes PIBW CAPI jak i obecnym przedstawicielom ministerstwa. Spotkanie zakończyły dwustronne rozmowy i konkretne wsparcie w rozwiązywaniu problemów, z jakimi muszą mierzyć się producenci sukien ślubnych i dodatków.

Mediolańskie targi od lat wyznaczają trendy na kolejny sezon. Można zauważyć jakby trzy tendencje. Pierwszą z nich określono jako podwójną tożsamość, czyli rozwiązanie problemu z posiadaniem dwóch kreacji, jednej na sam ślub a drugiej na wesele. Projektanci stworzyli suknię, którą można komponować dodając i odejmując detale. Daje to efekt „wow” jak np. zdjęcie np. obszernej spódnicy i odsłonięcie sukni typu sheath z głębokim dekoltem. Kolejny trend to neoromantyzm. Suknia wpasowuje się w charakter miejsca, gdzie będzie się odbywać ceremonia. Charakteryzuje ją nieszablonowa lekkość, wyjątkowo szlachetne tkaniny i elegancja. Stylem dobrze widocznym jest też vintage pojmowany nie jako dokładna kopia z historii kostiumu, ale drobiazgi nadające charakter retro. Odrobina haftu, gorset w stylu retro, tradycyjna koronka, ręcznie robione detale.
Targi odbywają się w ramach Milano Bridal Week, wiele imprez odbywa się na ulicach miasta, gdzie w najpiękniejszych mediolańskich miejscach modelki są gorąco oklaskiwane.

Na samych targach przygotowano kilkanaście pokazów, na jednym z nich doskonale zaprezentowała się polska firma – Agnieszka Światły, wystawiająca się po raz kolejny na tych targach.
Do wyróżniających się polskich firm na pewno zaliczyć można kielecką MS Moda, która doskonale przygotowała się do wystawienia w Mediolanie. Można podać ją za przykład działania na rynku włoskim: dedykowana na ten rynek przedstawicielka doskonale komunikująca się z klientami z każdego włoskiego zakątka, wszystkie materiały w języku włoskim, pokazy organizowane kilka razy dziennie z wygodnie siedzącymi klientami (którzy mają do dyspozycji profesjonalnie przygotowany kwestionariusz zamówienia) i przepiękne modelki pokazujące 90 sukni ślubnych. Nic dziwnego, że przez cztery dni targowe na stoisku nie było ani chwili przerwy. Firmę kielecką od lat na rynku włoskim wspiera Agnieszka B. Gorzkowska, wiceprezes naszej Izby.


Targi to tradycyjnie miejsce nawiązywania kontaktów i tworzenia nowych możliwości biznesowych między wystawcami i kupcami. Po czasach przymusowego zamknięcia na czas pandemii te relacje są szczególnie potrzebne.
Cztery mediolańskie dni targów ślubnych za nami, kolejna impreza wystawiennicza dla branży wkrótce w Barcelonie. Sì Sposaitalia Collezioni w kolejnym roku będzie miejscem spotkania profesjonalistów z branży w dniach od 14 do 17 kwietnia 2023 roku.
Tekst: Ewa Trzcińska Zdjęcia: Piotr Ostaszewski, Ewa Trzcińska, Si SposaItalia Collezioni