53 edycja Cosmoprof Bolonia: trendy, nowości i  widoczna Polska

Kilkakrotnie przekładana z powodu pandemii 53 edycja  Cosmoprof Worldwide Bologna odbyła się w dniach 28 kwietnia – 2 maja. Kiedy kolejne wydanie – jeszcze nie wiemy: po raz pierwszy w historii nie podano daty na kolejny rok. Może po to aby nie przekładać znowu targów?

Na tegorocznej 53. edycji w BolognaFiere wystawiło się ponad 2700 firm z 70 krajów. Polska zorganizowała po raz kolejny pawilon narodowy ( podobnie jak i 25 innych państw np. z Belgii, Brazylii, Chin, Korei Południowej, Ekwadoru, Francji, Niemiec, Japonii, Grecji, Indonezji, Irlandii, Izraela, Łotwy, Mongolii, Czech, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA).

Polskie firmy po raz kolejny gościły w Bolonii podczas największego wydarzenia targowego w branży kosmetycznej. Branża kosmetyczna jest jedną z czołowych branż eksportowych polskiej gospodarki, zatem podczas targów Ministerstwo Rozwoju i Technologii po raz kolejny miało swoje stoisko narodowe na targach Cosmoprof Bolonia 2022, podczas którego odwiedzjący mieli możliwość nie tylko zapoznania się z ofertą polskich firm kosmetycznych ale również była to okazja do spotkań z ekspertami branżowymi. Po okresie pandemii, Polskę reprezentowało prawie 200 firm kosmetycznych, a wspólne ologowanie Marką Polskiej Gospodarki poszczególnych stoisk wystawienniczych wpłynęło na rozpoznawalność polskich wystawców i pokazało jak szeroka i barwna  jest oferta rodzimych wystawców.

Wszyscy oczekiwali z utęsknieniem tych bezpośrednich spotkań i rozmów w rzeczywistości postcovidowej, jednak zainteresowanie targami  niestety było trochę mniejsze niż w czasie sprzed pandemii. Być może jest to spowodowane sytuacją społeczno – gospodarczą na świecie, a może pośrednio faktem, iż część naszych relacji biznesowych przeniosła się do interentu. Niemniej jednak osobisty udział w targach pozwolił na dostrzeżenie nowych trentów nie tylko w kierunku eco ale również odnowy biologicznej – powiedziała nam obserwująca z ramienia MRiT  Aleksandra Tomczyk, naczelnik Wydziału Rozwoju Eksportu i Promocji Gospodarki

Zgodnie z informacjami, jakie podali organizatorzy – do Bolonii dotarli kupcy z ponad 140 krajów, jednak nigdzie nie udało się nam znaleźć ogólnej liczby zwiedzających. Ogólnie panuje przekonanie, że było ich znacznie mniej niż na ostatniej stacjonarnej imprezie, gdzie wizytujących było ponad 250 tysięcy, tym bardziej, że ceny biletów nie zachęcały normalnych zwiedzających (1 dzień – 65 euro; 2 dni – 85 euro; 3-5 dni – 120 euro).

Po dwóch latach przerwy w działalności targowej, edycja 2022 Cosmoprof Worldwide Bologna jest znakiem optymizmu i wiary w zdolność branży do ponownego uruchomienia – mówił  Gianpiero Calzolari, prezes BolognaFiere  podczas ceremonii otwarcia, dodając

Ta edycja targów Cosmoprof to fundamentalny moment ożywienia dla branży. Będziemy nadal współpracować z instytucjami, aby stawić czoła złożoności globalnego scenariusza i wspierać przemysł kosmetyczny w fazie ożywienia.

Tradycyjnie już targi podzielono na dwa sektory, pierwszy wystartował 28 kwietnia, drugi dzień później. W halach 14, 16, 16a, 19, 21, 22, 26 i 29b targów BolognaFiere zgromadzili się wystawcy  Cosmo|Perfumery & Cosmetics czyli ponad 1100 firm oferujących produkty do pielęgnacji skóry, zapachy, makijażu, produkty do pielęgnacji ciała.  

Wspaniale było ponownie wrócić do targów offline i spotkać się na żywo z naszymi Partnerami, Kontrahentami, polską branżą kosmetyczną, a także Odwiedzającymi. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej edycji Cosmoprof, mimo iż zapewne jak każdemu wystawcy, chodziły po głowie myśli i obawy, czy aby pojawią się odwiedzający, czy ludzie przylecą, czy obostrzenia i sytuacja po-covidowa się unormuje? I w pierwsze 3 dni targów poczuliśmy się jak na „normalnych” targach, odwiedzających było tak dużo, że nawet nasz 5-cio osobowy team miał problem, żeby porozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi i musieli chwilę czekać na rozmowę z nami, na szczęście piękna ekspozycja oraz bogactwo produktów które mamy w ofercie umilało skutecznie czas. Niedziela – dzień ostatni już był bardzo spokojny, ale owocował bardziej w odwiedziny włoskich Klientów i Konsumentów, więc nasz dystrybutor miał pełne ręce roboty! Ponieważ, ponownie, jak to było w 2019 gościliśmy na stoisku naszego włoskiego dystrybutora, którego przedstawiciele rozmawiali i obsługiwali włoskich Klientów i Konsumentów oraz udzielali wywiadów i tworzyli content z włoskimi influencerami – pojawiło się bardzo dużo stories, oznaczeń i postów na włoskim IG, co bardzo nas cieszy.  

Rozmów naszego działu eksportowego z odwiedzającymi odbywały się setki dziennie i przyniosły nam sporą dawkę nowych kontaktów, nad którymi teraz pracujemy i implementujemy do strategii rozwoju sprzedaży zagranicznej, więc to teraz zaczynają się działania, które miejmy nadzieję pozwolą nam otworzyć kolejne rynki i rozszerzyć dostępność Resibo w kolejnych krajach.

Nasze stoisko zostało okrzyknięte najładniejszym na całym Cosmoprof, a rebranding produktów i nowa linia do pielęgnacji włosów ogłoszone zostały ogromnym sukcesem. Stoisko bardzo licznie przyciągało odwiedzających, a zostało zaprojektowane przez Window Stories by Malwa – znaną projektantkę, która słynie przede wszystkim z pięknych stylizacji i aranżacji witrynowych dla branży fashion, beauty, gastronomicznej etc. Przygotowane przez nią, w kooperacji z naszym zespołem, elementy zabudowy idealnie korespondują z naszymi graficznymi motywami na zrebrandowanych produktach oraz podkreślają modern nature, które jest myślą przewodnią w Resibo. Elementy wiszące oraz „kwiatki” nawiązują do naszych poprzednich aranżacji, gdzie mieliśmy żywe kwiaty, aczkolwiek szanując środowisko zmieniliśmy koncept i przygotowaliśmy uniwersalny wystrój, który wykorzystywać będziemy ponownie na targach i eventach.

Dostaliśmy mnóstwo komplementów od Kontrahentów i Klientów, którzy znają nas nawet od 2017 i dotychczas śledząc nasze działania, po wszystkich zmianach, które wdrażamy przychodzą do nas z zapytaniem o poprowadzenie dystrybucji marki w swoich krajach – co jest najlepszym dowodem dla nas na to, że nie powinniśmy się zatrzymywać i bycie zawsze o krok przed jest najlepszą drogą dla Resibo!

Pełni optymizmu mamy nadzieję, że już na dobre wracamy do normalnej rzeczywistości targowej i będziemy mieć okazję spotykać się offline regularnie, jak to było przed 2020 – powiedziała nam Małgorzata Kawalec, RESIBO

Targi Cosmoprof w Bolonii są od lat niewątpliwie najbardziej interesującym zdarzeniem w branży kosmetycznej. Choć w tym roku mieliśmy wrażenie, że było mniej odwiedzających to uważamy, że klienci, którzy zdecydowali się przyjść na nasze stoisko byli bardziej świadomi swoich potrzeb jako odbiorcy, nie szukali w ciemno czegoś nowego tylko bardzo konkretnie przedstawiali nam swoje oczekiwania i chęć współpracy. Oczywiście jak zawsze czas pokaże jaki będzie wynik przeprowadzonych na targach rozmów i ile nowych kontaktów zaowocuje kontraktami.

W tym roku podobnie jak na ostatnich targach widać było, że polska branża kosmetyczna nadal bardzo dynamicznie się rozwija, język polski było słychać w każdej hali. Wiele firm pokazało się z zupełnie nowej strony. Również Stara Mydlarnia wystąpiła po całkowitym rebrandingu, który przeprowadziliśmy z okazji 20-lecia firmy. Miło było usłyszeć słowa uznania ze strony wystawców i odwiedzających.

Oczywiście targi są okazją do szukania nowych inspiracji i wymiany doświadczeń. Nowości były obecne praktycznie na każdym stoisku, ale procentowo było ich dużo mniej niż podczas poprzednich edycji. Być może większość wystawców podchodzi bardziej ostrożnie rozwijając swoje marki ze względu na sytuację na świecie.

Charakterystyczna dla tych targów była również nieliczna nieobecność odwiedzających z Azji. Nasze stoisko odwiedzali w przeważającej ilości klienci z Europy, co z naszego punktu jest korzystne ponieważ zależy nam na szukaniu dystrybutorów bliższych Polsce pod względem geograficznym, a zapewne również dystrybutorzy szukają dostawców z którymi dzieli ich mniejszy dystans. Są to zjawiska ściśle powiązane z doświadczeniami pandemii i trwającej obecnie wojny na Ukrainie.

Podsumowując, bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w targach Cosmoprof po tak długim czasie i gościć na naszym pięknym stoisku naszych stałych i potencjalnych klientów, którzy byli oczarowani naszymi produktami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że spotkanie z „branżą” międzynarodową jest najlepszym źródłem aktualnej wiedzy o trendach. – skomentowała  Sylwia Brzuska właścicielka firmy  Stara Mydlarnia

W pawilonie 16 usytuowano nie jedno, a właściwie …. dwa stoiska narodowe!  W ramach branżowego programu promocji branży firma BERM, wykonawca programu MRiT przygotowała jedno stoisko, a na nim kilka konferencji, spotkania B2B i punkt informacyjny. W tym samym pawilonie, kilka alejek dalej swoje stoisko miało ZBH PAIH z teoretycznie podobnymi zadaniami czyli wsparciem polskich wystawców. O tym , jakie zamieszanie to powodowało nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Gubili się tak zagraniczni goście jak i firmy polskie. Skąd taka decyzja? Nikt nie potrafił jasno na to pytanie odpowiedzieć. Oczywistym jest, że dla promocji polskiej branży lepszym rozwiązaniem jest jedno jak największe stoisko ze wszystkimi ekspertami zgromadzonymi w jednym miejscu.

Pierwszego dnia targów na stoisku narodowym MRiT odbyło się oficjalne otwarcie, a tuż po nim przyjęte bardzo dobrze wystąpienie Blanki Chmurzyńskiej Brown pokazujące siłę polskiej branży.

Tegoroczne – 53. już – Targi Cosmoprof Worldwide Bologna były dla sektora kosmetycznego szczególnie ważne. Zwłaszcza, że pierwszy raz od wybuchu pandemii mogliśmy spotkać się we Włoszech bezpośrednio – porozmawiać o trendach, zaprezentować produkty, wymienić się doświadczeniami. Polska była jedną z najliczniejszych reprezentacji. Prawie 200 wystawców stanowiło drugą pod względem liczebności delegację (tuż za Koreą Południową), z pewnością najbardziej widoczną spośród europejskich wystawców.  Cieszy fakt, że oprócz stałych bywalców – dobrze rozpoznawalnych polskich marek jak Lirene, Eveline Cosmetics, Floslek, Verona, Bell Cosmetics, Delia Cosmetics, Pierre Rene, nie zabrakło także tych początkujących, dla których wystawa była pierwszym tego typu spotkaniem eksportowym. Tzw. newcomers dowodzą, że transfer wiedzy i kompetencji w polskim sektorze kosmetycznym jest bardzo dynamiczny, co rodzi innowacje i napędza nowe koncepty.  

Zauważalna była nieco mniejsza niż zwykle frekwencja. Wpłynął na to z pewnością lockdown w Chinach, Ramadan dla muzułmańskich kupców, a w Polsce długi weekend majowy… oraz wojna w Ukrainie. Te trudności nie przeszkadzały polskim wystawcom, odpornym na różnorakie trudności. 5% wzrost w rozwoju eksportu rok do roku (2020) napawa nadzieją także na najbliższe miesiące. Zwłaszcza, że kraje tzw. BIG FIVE w tym samym czasie notowały dwucyfrowe eksportowe straty: Hiszpania – 19%, Włochy i Francja – 17%.  

Jestem pewna, że spotkania w Bolonii przyniosą dobre efekty i nowe kontrakty. Szczególnie teraz, gdy musimy szukać nowych kierunków eksportowych, aby wypełnić lukę po stratach w eksporcie do Rosji i Ukrainy (łącznie to 12%). Europa z krótkimi terminami dostaw, niższymi opłatami w logistyce i transporcie jest bezpiecznym i pojemnym rynkiem i nasi przedsiębiorcy świetnie się tu odnajdują – powiedziała nam  Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor zarządzająca Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Polscy wystawcy i uczestnicy misji już dzień przed oficjalnym rozpoczęciem targów czyli 27 kwietnia mogli uczestniczyć w konferencji zorganizowanej i prowadzonej przez Ewę Trzcińską z Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech CAPI,  na której włoscy eksperci pokazywali w sposób praktyczny jak można wejść na trudny rynek włoski. To właśnie na tej konferencji Gian Andrea Positano z COSMETICA ITALIA przedpremierowo  przedstawił  raport Włoski rynek produktów kosmetycznych ( jego premiera była dzień później na konferencji targowej),  Fulvio Portinari z  BPF Tax&Legal jasno opowiedział o zawiłościach Vat we Włoszech ( odpowiadając na wiele pytań z Sali) a Giuseppe Tura,  Servizi Farmacia Italia pokazywał sposoby wprowadzenia nowej marki do włoskich aptek.

W trakcie konferencji za recepcję i rozmowy B2B odpowiadała zawsze uśmiechnięta Karolina Quarta.

Zdając sobie sprawę, że rynek włoski nie jest priorytetowym dla polskich eksporterów kosmetyków, Polska Izba Biznesowa we Włoszech odpowiedzialna za dwie konferencje mające wspomagać naszych przedsiębiorców na tym rynku i spotkania B2B zadała pytanie eksporterom zrzeszonym w Polskim Związku Przemysłu Kosmetycznego, co ich zdaniem byłoby najciekawsze jeśli chodzi o wizyty studyjne.  Na bazie ich odpowiedzi  PIBW CAPI przygotowała dwie konferencje:

– w przeddzień targów tu więcej informacji o tym wydarzeniu:

Konferencja w ramach promocji branży kosmetyki na targach Cosmoprof Bologna – Polska Izba Biznesowa we Włoszech (capiplit.eu)

– już na samych targach w dniu 29 kwietnia na Polskim Stoisku Narodowym, za którego przygotowanie odpowiadała firma BERM, zarządzana przez Żanetę Berus, wspomagana przez Agatę Kijewską.

Ta druga konferencja, roboczo zatytułowana Warunki sprzedaży kosmetyków na rynku włoskim – to trzeba wiedzieć cieszyła się dużym zainteresowaniem polskich firm.

Cosmoprof 2022 – dla uczestników misji specjalne konferencje i spotkania B2B przygotowywane przez Polską Izbę Biznesową we Włoszech CAPI – Polacy we Włoszech – wiadomości online (polacywewloszech.com)

Nasza Izba powstała aby wspierać polskie firmy w ich wejściu na rynek włoski, często określany jako dojrzały i trudny. Oczywiście taki jest, ale poprzez odpowiednie wsparcie w wyszukiwaniu kontaktów z naszej strony i Państwa chęć dostosowania się do jego potrzeb i przyzwyczajeń możemy znaleźć na nim miejsce. Dzisiejsza konferencja pozwoli na lepsze zapoznanie się z włoskim rynkiem kosmetycznym – powiedziała Ewa Trzcińska, otwierając konferencję i zapraszając do aktywnego w niej uczestniczenia i zadawania pytań.

Ewa Trzcińska przed targami Cosmoprof

Na polskim stoisku narodowym, zorganizowanym na zlecenie MTiR przez firmę BERM i niestrudzone Żanetę Bierus i Agatę Kijewską wszystkie stoliki były cały czas zajęte, a popijający pyszną kawę zagraniczni goście rozmawiali z polskimi firmami. Samych spotkań B2B przeprowadzono ponad 100, w których uczestniczyły polskie firmy w ramach misji i czołowi dystrybutorzy włoscy, którzy z zainteresowaniem przyglądali się prezentowanym produktom i jak zapewniali – powrócą po targach do dalszych rozmów i współpracy.

Jako firma polska czuliśmy się komfortowo ze względu na rozpoznawalność oraz zaufanie jakie mają firmy polskie na rynku kosmetycznym. Byliśmy mile zaskoczeni, jak wielu klientów poszukuje kosmetyków naprawdę naturalnych i jak dużą wiedzę kosmetyczną na temat składników aktywnych dysponują. Pomimo, iż rynek włoski wydaje się trudny pojawiły się nadzieję, na możliwość rozpoczęcia współpracy poprzez rozmowy z dystrybutorami podczas spotkań B2B zorganizowanych przez Polską Izbę Biznesową we Włoszech. Wyróżniamy się przede wszystkim jakością oraz oryginalnością w wyszukiwaniu wciąż nowych, awangardowych i innowacyjnych propozycji zawsze w zgodzie z naturą. Wyprzedzamy trendy – w telegraficznym skrócie pierwsze podsumowania po targowe przekazała Agnieszka Piotrowska, Export and Private Label Specialist w Ava Cosmetic Laboratory

Po targach jesteśmy oczywiście pełni wrażeń i inspiracji do dalszej pracy. Mimo, że pandemia (i tocząca się na Ukrainie wojna) powstrzymały cześć kupców przed odwiedzeniem targów to odbyliśmy wiele ciekawych spotkań, które mają szansę stać się początkiem nowych projektów. Bardzo zauważalny wśród kupców trend to oczywiście clean beauty i poszukiwanie dostawców produktów powstających w jak największej zgodzie z otaczającym nas światem. Z całą pewnością ten trend zostanie z nami jeszcze na długo, co oczywiście nas cieszy, gdyż od lat staramy się tworzyć produkty o krótkich, przejrzystych składach z dobrze znanych składników o udowodnionym działaniu. Staramy się wykorzystywać lokalne surowce jak choćby olej lniany, dzięki czemu unikamy długich łańcuchów dostaw. Przed nami, i całą branżą, stoją kolejne wyzwania, ale traktujemy je jako okazję do rozwoju – powiedziała nam już z Poznania Anna Szulczewska, Export Manager w P.F. “Ziołolek”

W pawilonie narodowym wystawiała się też po raz pierwszy firma ANWEN, doskonale znana w Polsce miłośniczkom pięknych włosów. Anna Kołomycew i Katarzyna Sawicz, wspierane tłumaczkami z PIBW CAPI Dominiką Grzebyk i Eletrą Niccoli przeprowadziły dziesiątki interesujących rozmów z potencjalnymi partnerami z całego świata.

Drugiego dnia na stoisku narodowym odbyła się kolejna ciekawa konferencja poświęcona rynkowi włoskiemu. Na poczatku sprawy podatkowo- prawne przedstawiali Fulvio Portinari i adwokat Zuzanna Brocka BPF Tax&Legal ( szczególny nacisk kładąc na umowę z agentem i dystrybutorem, gdzie nie trudno popełnić błąd) a następnie Kamila Wierzbicka ze Studio Flaminio podzieliła się w sposób bardzo interesujący spostrzeżeniami na temat współczesnej kobiety we Włoszech – wizerunek a rzeczywistość.

1 maja, gdzie większość markeningowców już wykonała swoją pracę zostawiono konferencję dr Anny Oborskiej z PSKD na temat reklamy, opakowań kosmetycznych i regulacji z tym związanych. Konferencja, podobnie jak pozostałe cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że jej uczestnicy … znowu zajeli cały korytarz przylegający do stoiska narodowego.

Pierwsza po pandemiczna i wielokrotnie przekładana edycja Cosmoprof  była swego rodzaju testem dla sektora kosmetycznego. Mogliśmy zaobserwować jak zmieniło się podejście do targów, które firmy umocniły swoją pozycję i przetrwały i jakie trendy wybrzmiewają najmocniej.

Pierwszą rzeczą jaka rzucała się w oczy była niższa liczba osób odwiedzających targi. Z jednej strony firmy uznały to za minus, ponieważ było zdecydowani mniej okazji do nawiązania nowych kontaktów, z drugiej strony kupcy/przedstawiciele handlowi, którzy się pojawili mieli bardzo konkretne plany i doskonali wiedzieli z kim chcą rozmawiać. Dla wielu firm spotkania odbyte na targach były swego rodzaju potwierdzeniem otwartego już wcześniej dialogu z potencjalnymi partnerami i zakończyły się konkretnymi ustaleniami.

Mniejsza frekwencja zapewne związana była z trudnym okresem zarówno z punktu widzenia politycznego jak i pandemicznego, ponieważ wiele krajów znajduje się na różnym etapie odchodzenia od restrykcji. Jak wiemy, we Włoszech złagodzono restrykcje dopiero od 1 maja, w połowie trwających targów. Zauważalny był brak przedstawicieli biznesu z Chin, Rosji, Usa, krajów muzułmańskich (trwający Ramadan). 

Z drugiej strony paralelne rozgrywanie tragów online i przyzwyczajenie oraz duża efektywność spotkań online, wpłynęły na większej selektywności przedsiębiorców w sprawie uczestnictwa w wydarzeniu “fizycznym”.

Obecna sytuacja wydaje się być fazą przejściowa i być może pewne wzory biznesowe zmienią się na stałe. Na pewno fizyczne uczestnictwo w targach jest kluczowe dla młodych, rozwijających się firm. Możliwość pokazania swoich produktów, rozpoznania konkurencji i bezpośredni kontakt z kupcami pozostaje jednym z najważniejszych elementów rozwijania biznesu na rynku włoskim.

Polskie firmy zaprezentowały bardzo różnorodną i nowoczesną ofertę. Pod względem liczebności uplasowały się na drugiej pozycji!  Zdecydowanie postawiły na zrównoważoną i świadomą produkcję, naturalne składniki, i zrozumienie zmieniających się potrzeb konsumentów. 

Wśród haseł-trendów oprócz dobrze już znanych bio, eko, vegan wybrzmiały również wszechstronność, wielofunkcyjność, łatwość aplikacji i unisex.

Niezmiennie na włoskim rynku najważniejszym atutem jest wysoka jakość produktów, ale zawsze podkreślamy również jak ważna jest sama komunikacja z partnerami, nie chodzi tu tylko o aspekt językowy, ale również o przyjemność i przejrzystość kontaktów. 

Marka Made in Poland zyskuje na rozpoznawalności, ale wymagający rynek włoski wymaga ciągłego inwestowania w rozwój marki. – powiedziała Aleksandra Leoncewicz, ZBH PAIH w Mediolanie

Bolońskie targi od lat wyznaczają trendy i pokazują rozmaitego typu nowatorskie rozwiązania, starając się grupować w poszczególnych pawilonach firmy tematycznie. I tak Cosmoprime to pawilon poświęcony kosmetykom selektywnym, markom luksusowym i zaangażowanym w zrównoważony rozwój. W sekcji Zoom on Emerging Prime wystawiły się firmy  obecne po raz pierwszy w Bolonii, pokazując nowe pomysły dotyczące składników i receptur, zastosowania produktów oraz nowych cech konsumenckich. Tu też usytuowano EXTRAORDINARY GALLERY zaproszono firmy z innowacyjnymi koncepcjami w zakresie formuły i opakowania oraz filozofią marki, która zwraca uwagę na zwyczaje konsumpcyjne młodszych pokoleń.

To dla nas idealne miejsce na zaprezentowanie nowości, zwrócenie uwagi kontrahentów na markę i pokazanie filozofii brandu. Nowa seria kosmetyków do pielęgnacji włosów BOUNCE, kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz mocno wyeksponowane nasze działania z zakresu CSR, przykuwały uwagę odwiedzających.  Zależało mi, by jak najlepiej pokazać świat YOPE dlatego po raz kolejny zaprosiłam do pracy nad designem Anię Loskiewicz i Marcin Gładki. Stworzyli dla nas jedno z najpiękniejszych stoisk na targach.Po raz kolejny przekonałam się, że nasza odwaga w podejmowaniu pewnych działań i decyzji, konsekwencja w prowadzeniu marki i innowacyjność ma sens. YOPE mocno wyróżnia się, nawet na tym światowym rynku! – powiedziała Karolina Kuklińska- Kosowicz, właścicielka Yope na mediach społecznościowych

Tegoroczna edycja Cosmoprof była zdecydowanie udana zarówno pod kątem rganizacyjnym, jak i efektywności rozmów podczas spotkań.

Z zainteresowaniem obserwowaliśmy światowe trendy. Bardzo zauważalny był szczególnie nurt eko. Pod względem designu zdecydowanie dał się też zauważyć drugi trend: kierowanie ofert do generacji Z, z charakterystyczną dla tej grupy komunikacją. Ogromny plus: duża różnorodność wystawianych produktów, a jednocześnie oryginalność i brak wrażenia powtarzalności w ramach kategorii –  to świetnie świadczy zarówno o kreatywności branży, jak i trafnej specjalizacji producentów.

Kategoria perfumerii to dość tradycyjny sektor w globalnej branży beauty zarówno ze względu na wymagające medium, z którym się pracuje, jak i ładunek emocjonalny jaki niosą perfumy. Jako konsumenci jesteśmy ciekawi nowych zapachów, ale nie zmienia się motywacja – szukamy elementów, które uzupełnią stylizację i wyrażą styl.

Stoisko LA RIVE z wyróżniało się elegancją zarówno w charakterze produktów, jak i sposobie ich prezentacji. W ten sposób budujemy spójne przesłanie naszej marki, bo to właśnie elegancja jest cechą najczęściej wiązaną z kategorią perfum. Jesteśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób udało nam się zaprezentować. Dzięki obszerności stoiska mogliśmy tak zaaranżować przestrzeń, by podkreślić różnorodność naszego portfolio. Wielkoformatowe zdjęcia z dedykowanych sesji i regały prezentacyjne były poświęcone najważniejszym grupom produktów, o których chcieliśmy rozmawiać z kontrahentami.

Przedstawiliśmy nowości z kategorii wód perfumowanych i toaletowych oraz nowe w formie mgiełki do ciała i włosów oraz rozświetlające o perfumeryjnych zapachach, wzbogacone o witaminy, i – co odzwierciedla nurt zbliżenia do natury – całkowicie wegańskie. W kategorii premium pokazaliśmy kolekcje: Prestige dla mężczyzn, zawierającą wyłącznie zapachy w kategorii wód perfumowanych (EDP), co w zapachach męskich jest rzadko spotykane; oraz kolekcję Crystals dla kobiet. To wyselekcjonowane perfumy i wody perfumowane o ponadczasowych kompozycjach z sygnaturą Made with oryginal crystals – we flakonach o wyjątkowym designie, zdobionych kryształkami. Nie zabrakło także naszych sztandarowych produktów – wód, które obecne od wielu lat w ofercie, niezmiennie cieszą się powodzeniem; oraz gift set-ów, których zadaniem jest wywołać prestiżowy efekt upominku.

W stosunku do poprzednich edycji zauważyliśmy zmniejszenie liczby odwiedzających, niemniej jednocześnie ich większą specjalizację, co przekłada się na wyższą jakość spotkań – pod tym kątem to była bardzo wartościowa edycja.

Na uwagę zasługiwał też odrębny pawilon polski – to cieszy, że tak wiele polskich marek jest teraz obecnych na światowych wydarzeniach. tak podsumował bolońskie targi zespół La Rive

W strefie Cosmopack odwiedzający i profesjonaliści z branży mogą zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w łańcuchu dostaw – produkcją kontraktową i markami własnymi, maszynami do przetwarzania i pakowania, opakowaniami pierwotnymi i wtórnymi, aplikatorami, składnikami i surowcami. Targi Cosmopack 2022 zwiększyły swoją powierzchnię wystawienniczą o 9%, z udziałem wystawców z 33 krajów i 27% nowych firm, które po raz pierwszy wzięły udział w targach. Tu od lat wystawiają się polskie firmy, wśród których wyróżnia się Polipack

Od 29 kwietnia do 2 maja Cosmoprof Worldwide Bologna gościł sektor profesjonalny COSMO | Hair & Nail & Beauty Salon. W pawilonach 28, 29, 30 i 36 ponad 460 firm specjalizujących się w produktach i usługach dla profesjonalnej estetyki, spa i paznokci przygotowało swoje oferty dla kosmetyczek, właścicieli centrów urody czy manikiurzystek. W halach 25, 31, 32, 33, 35 i 37 zaprezentowało się ponad 550 firm specjalizujących się w produktach, akcesoriach i wyposażeniu salonów fryzjerskich. Tu też trwały od otwarcia czyli od 9.30 do zamknięcia o 18.30 pokaz gonił pokaz, szczególnym zainteresowaniem cieszyły pokazy On Hair, które wreszcie zgromadziły stylistów fryzur i profesjonalistów z branży fryzjerskiej w specjalnie do tego zaaranżowanym pawilonie 37..

W pawilonie 36 wystawiały się firmy specjalizujące się w produktach do paznokci. Tu doskonale prezentowały się polskie firmy – szczególnie Silcare i  krakowska Słowianka.

Silcare o Cosmoprof 2022:

Z mieszanymi uczuciami wróciłyśmy z targów Cosmoprof w Bolonii. Ponad dwuletnia przerwa w organizacji wydarzenia pokazała jak bardzo potrzebowałyśmy bezpośrednich spotkań z naszymi klientami i jednocześnie potwierdziło, że takie spotkanie raz na trzy lata to stanowczo zbyt mało!!!  Dlatego czekamy na przyszłoroczną edycję targów i już odliczamy dni do nich.

Zauważone przez nas trendy idealnie pokrywały się z naszą firmową strategią przyjętą na kolejne lata działalności. Moda na Eco przechodzi teraz wzrost popularności – producenci są mocno zainteresowani ekologicznymi rozwiązaniami, a znaczenie ma nie tylko formulacja produktów oparta głównie na naturalnych skladnikach, ale też biodegradowalność opakowań i etykiet.

Nie bez znaczenia jest również kolorystyka oraz design tychże opakowań, które mają przywoływać skojarzenia związane z naturą (zieleń, elementy drewna czy bambusa). Nic więc dziwnego, że na stoiskach (w tym również tych przygotowanych przez Silcare) królowały żywe rośliny oraz elementy wykonane z naturalnego drzewa.

Jeśli zaś chodzi o naszą specjalność, czyli produkty do stylizacji paznokci, to prawdziwy prym wiódł kolor nude. Mnogość jego odcieni, wzbogaconych brokatami lub mieniącymi się drobinkami, a jednak pozostających dalej barwami neutralnymi, mocno umacnia panujący trend.

Cosmoprof Bolonia to również premiera naszej zupełnie nowej linii produktów do stylizacji paznokci SoPRO. Silcare opracowało nową recepturę dla paznokci wrażliwych dostosowaną do obowiązujących regulacji surowcowych (HEMA free).  Klienci odwiedzający nasze stoiska o łącznej powierzchni ponad 120 m2 mogli zapoznać się z linią SoPRO i innymi kosmetykami marki Silcare oraz dopytać o szczegóły współpracy z marką.

Zainteresowaniem cieszyły się również załogi naszych stoisk. Ich kolorowe, modne stroje nie uszły uwadze operatora kamery organizatorów targów i to już podczas ich inauguracji.

Niesamowitym przeżyciem był powrót do Bolonii po 3 latach przerwy targowej spowodowanej pandemią Covid-19. Biorąc pod uwagę obecnie trudny czas dla dużej części pracowników naszej firmy spowodowany wojną na Ukrainie wywołaną przez Rosję, czuliśmy że podwójnie ważny będzie nasz udział targach. Ważnym jest by prężnie działać by w każdy możliwy sposób móc pomagać Ukrainie w tych trudnych czasach.

Widać że branża ruszyła na całego, ludzie z branży, stylistki są spragnieni nowości. Widzimy jak ważny jest bezpośredni kontakt z naszymi klientami i jak bardzo ważne są targi w branży kosmetycznej. Po tych targach możemy miało stwierdzić – Polska kosmetykami stoi! Niesamowita reprezentacja firm kosmetycznych z naszego kraju pojawiła się na Cosmoprof –
na gorąco podsumował tegoroczną edycję Michał Paduch, export manager Słowianki

Od czwartku do soboty w ramach 11 sesji Cosmotalks goście dyskutowali o nowych trendach, które zrewolucjonizują branżę. Profesjonaliści tłumnie przybyli na prezentacje i pokazy na żywo w ramach wydarzeń dedykowanych sektorowi Beauty & Spa, World Massage Meeting oraz Masterclasses.

Długo czekaliśmy, aby 53. edycja targów Cosmoprof Worldwide Bologna stała się faktem, spotkanie w salach bolońskiego centrum wystawowego było niewątpliwie ważnym momentem dla naszej branży. Ożywienie, które opiera się na solidnych podstawach: w 2021 roku krajowy sektor kosmetyczny wykazał już swoją zdolność do reagowania, a w 2022 roku, pomimo niepewności związanej ze scenariuszem międzynarodowym, szacuje się powrót do poziomu sprzed kryzysu, z obrotami przekraczającymi 12 miliardów euro. Historyczna synergia z naszym partnerem, BolognaFiere Cosmoprof, pozwoliła nam pokazać ten sektor strategiczny dla systemu krajowego” – skomentował Renato Ancorotti, Prezes Cosmetica Italia.

53. edycja targów Cosmoprof Worldwide Bologna koncentrowała się na pokazaniu nowości kosmetycznych i  najciekawszych innowacji w dziedzinie makijażu, pielęgnacji skóry czy włosów.

Firmy, które zostały zauważone i nagrodzone w konkursach CosmoAwards i CosmoTrends miały zwielokrotnioną widoczność. Polską firma wyróżnioną w CosmoTrends została Scandia Cosmetics za swoją serię ozonową wyprodukowaną z zastosowaniem techniki mikrokapsułkowania.

 Scandia Cosmetics S.A  (www.scandiacosmetics.pl) zaprezentowała  nową technologię mikrokapsułkowania (kapsułki są tak maleńkie, że nie mamy jeszcze na nie nazwy), która z jednej strony przenosi składniki aktywne -np. kwas hialuronowy- głęboko w skórę, a z drugiej strony, dzięki idealnie dobranej ilości ozonu, pozwala komórkom skóry na ich absorbowanie maksymalizując działanie kosmetyku.  Udało się nam także odpowiedzieć na nowe, po- covidowe oczekiwania klientów w zakresie dotleniania skóry i jej ochrony przed infekcją. Nowa technologia, opracowana przez katedrę chemii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i nasze laboratorium, została zastosowana w serii kosmetyków linii mc. Jesteśmy dumni, szczęśliwi i zmotywowani faktem, że została doceniona przez światowych ekspertów i reprezentujący ją krem hialuronowo – ozonowy został wyróżniony tytułem Cosmotrends. Będziemy dzielić się nią z innymi markami stosując mikrokapsułkowanie w produkcji kosmetyków dla marek prywatnych – powiedział nam Marek Poleszak, pełnomocnik zarządu i dodał

 Porównując targi Cosmoprof sprzed kilku lat i obecnie zwraca uwagę zmiana struktury wystawców i odwiedzających. Czuć powiew zmian światowym rynku. Odwiedziło nas wielu potencjalnych partnerów zainteresowanych produkcją kosmetyków pod swoją marką. Dziwili się, że jesteśmy gotowi produkować je nie tylko w krótkich seriach, ale i za –  ich zdaniem-  bardzo niskie stawki rozpoczynające się od 2000 euro za kosmetyk oparty na naszej recepturze, opakowaniu i etykiecie z logo marki. Było też wielu odwiedzjących start-upowców – szukających wykonawców i partnerów do realizacji własnych pomysłów. Znamy ten rodzaj współpracy i mamy na tym polu spore doświadczenie. Taka działalność sprawia nam wiele radości – faktycznie oferujemy korzystne warunki rozpoczęcia produkcji kosmetyków pod nowym  brandem, ale dzięki temu zyskujemy w przyszłości poważnych kontrahentów, dla których czasem trzeba uruchamiać dodatkową produkcje.  W budowanym obecnie naszym nowym zakładzie, który planujemy uruchomić na przełomie roku 22/23 nasze możliwości będą jeszcze większe. Mam nadzieję, że nasz wielki sukces technologiczny i tytuł Cosmotrends 2022 jaki otrzymały tylko cztery produkty z setek zgłoszonych, zachęci inne polskie firmy do udziału nie tylko w targach Cosmoprof, ale i w przyszłorocznym konkursie Cosmoprof Trends pokazując nowy wymiar świetnych produktów kosmetycznych Made in Poland.

Ważne filary bolońskich targów

CosmoFactory stanowi prawdziwą esencję targów Cosmoprof 2022, ponieważ przenosi do hal cały proces produkcji produktu kosmetycznego. W ósmej edycji projektu rozwinięto pojęcie różnorodności, elementu charakteryzującego ewolucję społeczeństwa w kluczu wieloetnicznym i wielokulturowym. Bohaterem inicjatywy na rok 2022 jest “Six4all” – podkład łączący neutralną bazę z 6 niuansami kolorystycznymi. Umiejętnie dobrana mieszanka pozwala na stworzenie specyficznego produktu dla każdego rodzaju skóry. Inicjatywie towarzyszyła instalacja I LOVE SIX4ALL, której kuratorem była agencja projektowa centdegrés, gdzie za sugerowaną opłatą można było wybrać swój własny odcień. Dochód z tej inicjatywy zostanie przekazany na rzecz Fondazione Policlinico Sant’Orsola – projekt “Al Sant’Orsola come a casa” oraz Ageop Ricerca.

Beauty Tech: cyfrowe piękno

15 wystawców, w tym 6 włoskich firm rozpoczynających działalność, zaprezentowało nowe rozwiązania produkcyjne oraz narzędzia marketingowe i sprzedażowe nowej generacji, zgodne z postępującą cyfryzacją i nowymi zwyczajami konsumentów. Firma Prinker (Korea Południowa) zaprezentowała aplikację do “drukowania” wcześniej spersonalizowanych tymczasowych tatuaży bezpośrednio na ciało. Icon.Ai (Korea Południowa) dostarcza rozwiązania w zakresie oprogramowania i sprzętu w celu opracowania dodatkowych i ulepszonych funkcji dla produktów i usług medycznych i fitness z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Aplikacja firmy Perfect Corp (Tajwan) z wyprzedzeniem analizuje wynik stosowania produktu do makijażu w rzeczywistości rozszerzonej. Mad for Nails (Indie) to rewolucyjna platforma, która na nowo zdefiniowała świat sztuki paznokciowej, wykorzystując sztuczną inteligencję i głębokie uczenie się, aby zapewnić idealnie dopasowane paznokcie na zamówienie. Kaiosid (Szwajcaria) prezentuje aplikację, która łączy konsumenta z marką w celu monitorowania opinii klientów. Visage Tecnologie (Chorwacja) to oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, które umożliwia użytkownikowi “przymierzanie” makijażu za pomocą rzeczywistości rozszerzonej.

Wellness: dobre samopoczucie zawsze i wszędzie

Produkty kosmetyczne są dziś ściśle związane z pojęciem dobrego samopoczucia i muszą odpowiadać na potrzebę dobrego samopoczucia i znalezienia równowagi. Podczas targów Cosmoprof Worldwide Bologna 2022 masaż był głównym bohaterem World Massage Meeting, wydarzenia poświęconego najbardziej innowacyjnym i najnowocześniejszym technikom masażu ciała prezentowanym przez mistrzów masażu z całego świata. Inicjatywa ta była okazją do poznania tajników zawodu bezpośrednio od najbardziej wykwalifikowanych operatorów i ekspertów. Pandemia pokazała nam, że istnieje żywotna potrzeba eskapizmu, a konsumenci muszą nauczyć się dostosowywać do sytuacji, nie tracąc przy tym chęci do zabawy. Zasada ta była tematem sesji Cosmotalks zatytułowanej “Fun-ctionality: nowy kluczowy czynnik skłaniający kupujących kosmetyki do zabawy z ograniczeniami, zorganizowanej we współpracy z agencją trendów Carlin.

Różnorodność

Branża kosmetyczna została wezwana do przyjęcia nowego podejścia do swoich konsumentów: tworzenia produktów odpowiednich dla wszystkich, bez względu na płeć, pochodzenie etniczne czy kulturę. Ruch na rzecz równości rasowej ujawnił krytyczny moment w historii USA wraz z protestami Black Lives Matter (BLM), zapoczątkowując globalną dyskusję na temat tego, jak zapewnić równość, wyniki ekonomiczne i sprawiedliwą reprezentację we wszystkich formach sztuki i handlu. Podczas sesji Cosmotalks Beauty Equality, której kuratorem jest FIT – School of Graduate Studies, dyskutowano o wpływie tego ruchu na branżę kosmetyczną w USA, aby zrozumieć, czy rzeczywiście rozwinęła się ona pod względem równej reprezentacji i dostępu dla pracowników, przedsiębiorców i konsumentów. Każdego roku targi Cosmoprof World of Beauty oferują 360-stopniowe spojrzenie na branżę, która jest odpowiedzialna za przekazywanie nowych i zdrowych wartości etycznych.

Sukces Cosmoprof Bologna 2022 wynika z faktu, że nie są to tylko targi, ale od lat są wspierane przez jedne z najbardziej prestiżowych międzynarodowych agencji w branży, które potrafią przewidywać przyszłe trendy. W ramach tego wydarzenia co roku organizowane są spotkania z udziałem czołowych ekspertów w dziedzinie urody, podczas których prezentowane są najnowsze innowacje kosmetyczne. Do najbardziej polecanych spotkań należą Cosmotalks, konferencje odbywające się od czwartku do soboty w Centrum Serwisowym wystawy. Eksperci poruszyli takie kwestie, jak możliwości związane z digitalizacją, nowymi technologiami czy potrzebą zrównoważonej ewolucji procesów produkcyjnych, zarówno pod względem środowiskowym, jak i społecznym, aby sprostać zapotrzebowaniu na bardziej zrównoważony przemysł kosmetyczny. Odnotowano też  nowe podejście konsumentów do produktów kosmetycznych, którzy zawsze szukają produktów funkcjonalnych, ale przede i nowości, które sprawią im radość.

Enrico Zannini, dyrektor generalny targów Cosmoprof w Bolonii, jest zadowolony z tej edycji:

Bez względu na trudności i nieobecność wystawców z Chin i Tajwanu ze względu na wciąż obowiązujące restrykcje antycowidowe, a także z Rosji i Ukrainy w wyniku wojny, która wybuchła w ostatnich tygodniach, targi Cosmoprof odnotowały 30% wystawców obecnych po raz pierwszy lub powracających do Bolonii po kilku latach nieobecności, będących pod miłym wrażeniem zdolności imprezy do odnowy i dostosowania się do nowych narzędzi biznesowych. Jest to wynik uspokajający,

Branża kosmetyczna jest jedną z branż priorytetowych dla rozwoju polskiego eksportu.  Polska branża kosmetyczna to ponad 1 000 podmiotów, reprezentujących duże, międzynarodowe koncerny, a także średnie, małe i mikro przedsiębiorstwa. Kilkaset spośród nich to małe firmy rodzinne, które inwestują coraz więcej w nowoczesne technologie.  Producenci stawiają na transparentność, koncentrując się na lokalnych surowcach i zrównoważonym rozwoju. Coraz więcej polskich firm idealnie wpisuje się w trend tworzenia mineralnych i naturalnych kosmetyków, czyli zawierających co najmniej 90% substancji organicznych. Wielu polskich wystawców na targach Cosmoprof stanowiły firmy oferujące kosmetyki naturalne.
Polska branża kosmetyczna była promowana podczas targów Cosmoprof Bolonia na polskim stoisku narodowym. Na powierzchni 45 m2 zagraniczni kontrahenci mieli możliwość rozmowy z ekspertm branżowym, który udzielał informacji o branży i był obecny na stoisku przez cały czas trwania targów. W komfortowym VIP-roomie kontrahenci mieli możliwość rozmów z polskimi przedsiębiorcami uczestniczącymi w misji gospodarczej, towarzyszącej targom. Mamy nadzieję, że zarówno obecność na targach polskiego stoiska narodowego, jak i wspólne ologowanie znakiem Marki Polskiej Gospodarki firm uczestniczącej w targach przyczyniło się do zwiększenia widoczności polskich firm na targach i nawiązania nowych kontaktów handlowych.  –
powiedziała namMałgorzata Grządka,  
naczelnik Wydziału Projektów Unijnych w MRiT, DRiI

Edycja Cosmoprof Bologna 2022 przeszła do historii. Wystawcy wrócili do swoich firm i analizują dni targowe tak pod względem odbytych spotkań jak i nowości, które zobaczyli. Wszystkim życzymy aby jak najwięcej udało się wyciągnąć tak inspiracji jak i konkretnych kontraktów.

O dacie kolejnej edycji poinformujemy, jak tylko zostanie ona podana do publicznej wiadomości przez organizatora

Ewa Trzcińska